İMKB Piyasa Beklentisi

02.11.2011

İMKB-100 endeksinin, başta bankacılık sektörü hisseleri olmak üzere bu hafta başından itibaren yurt dışı piyasalardan göre olumlu yönde ayrışmakta olduğunu izliyoruz. Özellikle Avrupa borsalarında %3.5-%5.50 aralığında oluşan günlük değer kayıplarına rağmen İMKB-100 endeksindeki kayıpların %2.0 ile sınırlı kaldığını gördük.
İMKB100 endeksinin dün II. seans başında bir miktar gerilemesine rağmen günü I. seans seviyesinde tamamlamayı başarmasını, dengelenme çabası olarak değerlendiriyoruz. Özellikle Avrupa bankacılık endeksinin II. seansta %1.0 kadar daha gerilemesine karşın, yurt içi Banka endeksinin I. seansa göre %0.32 değer kazanmasını olumlu buluyoruz. Ayrıca bir süredir Sanayi endeksine göre daha kötü performans gösteren Banka endeksinin dün daha sanayiye görece iyi bir performans gösterdiğini görüyoruz. Sanayi endeksi %2.19 oranında gerilerken, Banka endeksi %1.77 ile daha sınırlı bir oranda geriledi.
Banka endeksi, Avrupa banka endeksine göre de son iki günde önemli ölçüde üstte performans gösterdi. Avrupa banka endeksinin son iki günlük değer kaybı %13.2'ye ulaşırken, yurt içindeki Banka endeksindeki iki günlük toplam değer kaybı ise %4.15 oldu.
Yunanistan'ın AB yardım planını referanduma sunacağı haberleriyle dün sert gerileyen global borsalarda bugün nispeten daha olumlu bir hava olduğu gözleniyor. Asya borsaları hafif olumlu karışık bir seyir izlerken, ABD vadelileri ise ortalama %0.85 "artıda" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.0 civarında "yükselerek" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının altında seyrediyor. Tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde ise gösterge tahvilin faizi %10.04 - %10.09 ile dünkü kapanışının hafif altından geçiyor.

Bugün endeksin yükselerek açılmasını bekliyoruz.

Yukarı