İMKB Piyasa Beklentisi

27.10.2011

İMKB-100 endeksi dün sabah saatlerindeki iyimserliğini koruyamadı ve yine banka hisselerindeki %3.5 oranındaki değer kaybı nedeniyle günü %1.44 ekside tamamladı. Sanayi endeksi ise yatay kapandı. Dolar kurunun dün de %1.25 gerilemesi nedeniyle MSCI Türkiye endeksindeki gerileme ise oldukça sınırlı kaldı ve Avrupa borsalarıyla paralel bir seyir izledi.
Avrupalı liderlerin dünkü zirvesinden geç saatlerde gelen ve fazla detay içermeyen ilk haberlerin, dün ABD borsalarını "eksi" değerlerden, ortalama %1.0 "artı" değerlere taşıdıklarını görüyoruz. Bugün de vadelileri %1.5 primli işlem görüyor. Asya borsaları da %1.0-%1.5 arasında değer artışıyla işlem görüyor; Avrupa borsalarının ise %1.5-2.5 yükselerek açılması bekleniyor.
Euro bölgesi liderleri dün sekiz saat süren müzakerelerden sonra Yunan devlet tahvillerinden %50 zararı kabul etmeleri için özel bankalar ve sigortacılarla anlaşmaya vardılar. Buna göre özel sektör, elinde bulunan Yunan tahvillerinin değerinde %50 nominal bir düşüşü kabul ediyor. Bu yolla Yunanistan'ın borcu 100 milyar Euro azalacak ve borcunun GSYH oranı %160'dan, 2020 yılında kadar %120'ye düşecek.
AB zirvesinden gelen bu taslak açıklamaya göre aslında Euro bölgesinin yardım fonunu ne şekilde destekleyeceğinin ayrıntıları henüz belli değil ve Kasım ayından önce de açıklanması beklenmiyor. Ancak detayları bu konuda bir anlaşma sağlanmış olmasının global piyasalardaki risk iştahını yeniden artırdığı gözleniyor.
Bugün endeksin %1 civarında yükselerek açılacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı