İMKB Piyasa Beklentisi

25.10.2011

Yurt dışı borsaların dün 26 Ekim'deki zirvede Avrupa'daki borç krizine çözüm bulunacağı umutları, beklenenden güçlü gelen şirket bilançoları ve ABD'de açıklanan ekonomik verilerin resesyon olasılığını azaltması nedeniyle yükseldiği gözlendi.
İMKB-100 endeksi ise %0.94 gerileyerek Banka hisseleri öncülüğündeki değer kaybını sürdürdü ve yurt dışı borsalardan olumsuz yöndeki ayrışmasına devam etti. Banka endeksi %1.80 gerilerken, Sanayi endeksi %0.49 değer kazandı.
TCMB'nin 20 Ekim'deki son PPK toplantısında aldığı kararların bankacılık sektörünün kaynak maliyetlerini artırması nedeniyle sektör hisselerinin olumsuz etkilenmeye devam ettiğini gözlüyoruz. Söz konusu kararların alındığı gün %5.5 gerileyen ve 113.000 seviyesinin altını test eden Banka endeksinin, bu noktadan itibaren ise geçtiğimiz son iki işlem günü boyunca 112.000-113.000 aralığında denge bulmaya çalıştığını izliyoruz.
26 Ekim'de (yarın) Enflasyon Raporu'nu açıklayacak olan Merkez Bankası, aynı gün a)fiyat istikrarı, b)faiz, c)döviz rezerv, d)zorunlu karşılık politikaları ve e)finansal istikrardan oluşan beş maddelik bir eylem planı da açıklayacak. Söz konusu eylem planının TL'nin değerini güçlendirmeye yönelik olması bekleniyor.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarının karışık bir seyir izlediğini, dün ortalama %1.0 ve üzerinde değer kazanan ABD vadelilerin ise %0.35 ekside olduğunu görüyoruz Avrupa borsalarının ise %0.4 değer kaybıyla açılması bekleniyor.

Bugün endeksin yatay bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı