İMKB Piyasa Beklentisi

19.10.2011

TCMB dün döviz piyasalarındaki derinliğin kaybolmasına bağlı olarak ve spekülatif atakların önüne geçmek adına beş yıl aradan sonra ilk kez piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale etti. Bir süredir sert yükseliş kaydeden dolar kuruna günün ilk yarısında 1.350 mn dolarlık döviz satım ihalesi açarak müdahale eden TCMB, ihalede 750 mn dolar satmasının ardından günün ikinci yarısında da doğrudan satım yönünde müdahaleye devam etti. Henüz resmen ilân edilmese de piyasa oyuncuları doğrudan satış miktarının yaklaşık 750 mn dolar olduğunu iddia ediyor. Bu hesaba göre TCMB'nin dünkü toplam dolar satış miktarı yaklaşık 1.500 mn dolara ulaştı.
Doğrudan müdahale öncesinde 1.8685'den işlem gören dolar kuru ise müdahaleler sonrasında paritenin gerilemesine rağmen günü 0.1 krş. değer kaybıyla 1.8585 seviyesinden tamamladı. Bugün paritenin düne göre %1.0 yükselmesine bağlı olarak dolar kurunun 1.8510 seviyesinden güne başladığını görüyoruz. Ancak döviz sepeti dünkü kapanışının hafif üzerinde 2.2045 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Gösterge tahvilin faiz oranı ise tezgâhüstü işlemlerde dünün 2 baz puan altında %8.53 seviyesinden geçiyor.
İngiliz Guardian gazetesinde yer alan ve henüz doğrulanmayan bir habere göre Almanya ile Fransa'nın EFSF'in 440 mlyr euro olan büyüklüğünün 2 trilyon Euro'ya yükseltilmesi konusunda anlaşmaya yakın olduklarına ilişkin bir haber yayınlandı. ABD borsalarının kapanışından önce gelen haberin olumlu etkisiyle %5.6 yükselen bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde ABD borsaları, ortalama %1.75 yükseldi.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında nispeten olumlu bir hava olduğunu görüyoruz. Apple'ın beklentilerin altında kalan kârı nedeniyle ABD vadelilerinin %0.50 kadar değer kaybıyla işlem gördüğünü izliyoruz. Avrupa borsalarının ise %1.0 civarında yükselerek açılması bekleniyor.
Bugün endeksin alıcılı açılmasının ardından 59.100 direncini aşmaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı