İMKB Piyasa Beklentisi

17.10.2011

Bir önceki hafta Pazar günü Almanya ve Fransa'nın Avrupa bankalarının yeniden sermayelendirmesi seçeneği üzerinde görüş birliğine varması sonrasında dünya piyasalarında iyimser bir hava oluştu. İkinci yılına giren Avrupa borç krizinde çözüme dönük en önemli adım olarak nitelendirilen bu uzlaşıyla birlikte dünya borsaları USD bazında %5.4 yükseldi.
İMKB-100 endeksi geçtiğimiz hafta TL bazında %3.4, paritenin %3.6 yükselmesi nedeniyle USD bazında %4.6 EUR bazında ise %0.75 değer kazandı. Avrupa borsaları ortalama %2.8 yükselirken, değer artışları ABD borsaları ve MSCI gelişmekte olan ülke borsalarında ise yaklaşık %6.0 civarında gerçekleşti. Endeks, geçtiğimiz hafta sadece USD bazında %3.4 yükselen Asya borsalarının üzerinde bir performans gösterdi.
Bu hafta sonunda yapılan G-20 maliye bakanları toplantılarında ise AB liderlerinin somut bir plan açıklamaları yönündeki baskı artırıldı. Söz konusu planın 23 Ekim tarihindeki AB Zirvesine kadar açıklanması bekleniyor. Bu beklenti, piyasaların bu hafta da olumlu bir seyir izlemesini sağlayabilir. Ancak geçtiğimiz hafta bazı Avrupalı bankaların kredi notlarının indirilmesinin oluşturduğu kısa süreli belirsizlik, bu hafta da ABD bankaları için söz konusu olabilir. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Bank of America, Morgan Stanley ve Goldman Sachs'ın yanı sıra beş Avrupalı bankanın kredi notlarını gözden geçirdiğini ve tamamının notlarını düşürebileceğini açıkladı.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında, "olumlu" bir tablo olduğunu ve ABD vadelilerinin de ortalama %0.40 "artıda" olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.50-%1.0 civarında "yükselerek" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru Cuma kapanışlarının "altında" seyrediyor. Tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde gösterge tahvilin faizi %8.41 ile Cuma kapanışının 2 baz puan "altından" geçiyor.
Bugün endeksin hafif alıcı açılmasının ardından sıkışık seyretmesini bekliyoruz.

Yukarı