İMKB Piyasa Beklentisi

10.10.2011

Pazar günü yapılan Merkel ve Sarkozy zirvesinden bankaların sermayelerinin güvence altına alınması için gerekenlerin yapılacağı mesajı çıktı. Buna göre Almanya ve Fransa tarafından Euro bölgesindeki borç sorunu ile mücadele etmek ve bankaları desteklemek için Ekim ayı sonuna kadar kapsamlı bir paket hazırlanacak. Söz konusu paketin 3-4 Kasım tarihlerinde düzenlenecek G-20 zirvesi öncesinde açıklanması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta içinde AB Komisyonu tarafından seslendirilen mevcut borç krizine kararlı ve eşgüdüm içinde ortak bir müdahale gerektiği yönündeki açıklamaların ardından, liderlerin somut bir adım atma niyetini ortaya koydukları görülüyor.
Avrupa kurtarma fonu konusunda görüş ayrılığında olduğu iddia edilen iki liderin Pazar günü tam bir görüş birliğinde olduklarını ifade etmeleri ve aynı zamanda Yunanistan'ın da Euro bölgesinde kalması gerektiğini belirtmeleri bir miktar umut tazeliyor. Ancak henüz ortada net bir planın olmaması ve bankaları sermayelendirme noktasında ülkelerin kamu borç yükünün de artacak olması nedeniyle kredi notlarında ek bir indirim olasılığını gündeme getirmesi, mevcut duruma kolay bir çözüm olmadığını özetliyor. Önümüzdeki takvime baktığımızda 13 Ekim'de olağanüstü AB Maliye Bakanları toplantısı yer alıyor. Bu toplantıda Yunanistan'a verilecek 8 milyar EUR tutarındaki kredi diliminin serbest bırakılması piyasaların tansiyonunu düşürebilir. Ayrıca 17 Ekim'de AB Zirvesi ve 3-4 Kasım'da ise G-20 zirvesi öncesinde piyasalarda umutlu bir bekleyiş söz konusu olabilir.
İMKB-100'e baktığımızda Eylül ayında hemen her hafta yurt dışı piyasalara görece oldukça iyi bir performans sergilemesinin ardından Ekim ayının ilk haftasına olumsuz yönde ayrışarak başladığını görüyoruz. Geçtiğimiz hafta %7.8 oranında düşen Bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde %3.94 değer kaybeden endeks, %2.5-%3.5 arasında değer kazanan Avrupa ve ABD borsalarının gerisinde kaldı.
Dolar kuru TCMB'nin 1.640 mn USD tutarındaki döviz satış ihaleleriyle ve paritenin de 1.34'den 1.35'e %0.8 oranında yükselmesinin desteğiyle bir önceki haftaya göre %1.0 kadar geriledi. Almanya ve ABD gösterge 10-yıllık tahvilleri geçtiğimiz hafta sırasıyla 11 ve 19 baz puan yükseldiği halde yurt içinde gösterge tahvilin faizi 5 baz puan gerileyerek %8.36 oldu.
Nikkei endeksi %1.5 oranında yükselişle açıldıktan sonra %1 seviyelerine kadar gerilerken, Çin borsası hafif negatif, Sensex ise %1'in üzerinde primle işlemlere devam ediyor. ABD vadelileri ise %1 civarında primle işlem görüyor. Avrupa'da borsaların %0.7 oranında yükselişle açılması bekleniyor.
Bugün İMKB-100 endeksinin ise %0.50 - %1 alıcı açılmasını bekliyoruz.

Yukarı