İMKB Piyasa Beklentisi

06.10.2011

İMKB 100 güne yükselişle başlamasına rağmen, ikinci seansta yükselişine devam edemedi. İkinci seans başında gün içi en yüksek seviyesi olan 58,300 seviyesine ulaşan endeks, yurt dışı piyasalardaki yükselişlere rağmen ağırlıklı olarak banka hisselerine gelen satışlar ile 57,311 seviyesine kadar geriledi.
Yurt içinde güne damgasını vuran en önemli gelişme Merkez Bankası'nın TL'deki değer kaybını engelleme girişimi oldu. Merkez bankası döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarını düşürürken, tarihinin en büyük döviz satış ihalesini (1.35 milyar Dolar) açtı. Aynı zamanda TL yükümlülükler için tesis edilen zorunlu karşılıkların yabancı para cinsinden tutulabilecek kısma ilişkin üst sınırı %10 seviyesinden %20'ye yükseltti.
Yurt dışı piyasalarda Avrupa bankalarının yeniden yapılandırma planı üzerinde çalışıldığı haberinin etkili olduğu piyasalar, IMF'nin de EFSF ile beraber sorunlu ülke tahvillerini alabileceği yönündeki açıklamalarla yükselişini sürdürdü ve beklentilerden iyi gelen ABD verileri ABD'de de %1.7 seviyesinde yükselişe neden oldu.
Avrupa krizinin bankalar üzerindeki etkisi artarken Merkel'in dünkü açıklamasında "Berlin'in gerekli olması halinde Avrupa bankalarını sermayelendirmeye hazır" olduğunu söylemesi, yurt dışı piyasalarda ve İMKB'de yükselişi destekleyecek bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Ancak Avrupa'daki sorunların çözümü için somut bir adımın atılmaması orta ve uzun vadede yükselişi desteklemediği gibi piyasalarda tedirginlik yaratmaya devam ediyor.
Ayrıca İMKB'nin yayınladığı verilere göre yabancıların İMKB'de Eylül ayında en çok alım yaptığı hisseler; GARAN, HALKB, ISCTR, TUPRS, AKBNK olurken, en çok satılanlar; BIMAS, ASYAB, DYHOL, EREGL, TRCAS oldu.
Asya borsalarında bugün Nikkei %1.5 artıda, Sensex ise %0.5 ekside işlem görüyor. (Çin piyasaları ise hafta boyunca tatil nedeniyle kapalı). ABD vadelileri hafif ekside, Avrupa borsalarının ise %0.50 civarında yükselerek açılması bekleniyor. Bugün tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde gösterge faiz dünkü kapanışa paralel %8.54 - %8.51 seviyesinden geçiyor.
Bugün İMKB-100 endeksinin ise %0.50 - %1 alıcı açılmasını bekliyoruz.

Yukarı