İMKB Piyasa Beklentisi

29.09.2011

Son üç günde aralıksız yükselerek son 16 ayın en büyük yükselişlerini kaydeden yurt dışı piyasalarda dün zayıf bir seyir izlendi. Bugün Almanya parlamentosunda yapılacak olan Avrupa Kurtarma Fonu'nun (EFSF) güçlendirilmesine yönelik oylama öncesinde iktidar partisi içinde çıkan karşıt görüşler, piyasalarda moralleri bozdu. Gün boyunca kararsız bir seyir izleyen piyasalarda, gün sonuna doğru kaygılı bir bekleyiş hakim oldu. Dünya endeksi %1.7 gerilerken; Bakır %7, ham petrol ise %%4.3 düştü.
Bir önceki gün yurt dışı piyasaların bir miktar gerisinde kalan İMKB-100 endeksi, S&P'nin ardından diğer rating şirketlerinin de yakın zamanda Türkiye'nin kredi notunu artırabileceği yönündeki beklentilerle, dün açılıştan itibaren dirençli ve güçlü bir seyir izledi. Endeks %2.07 değer kazanan banka hisseleri öncülüğünde %1.7 değer kazandı; Sanayi endeksi ise %0.76 yükseldi. Bir önceki günkü yükselişte 1.7 mlyr TL ile düşük kalan işlem hacmi, dünkü yükselişte %35 oranında artarak 2.3 mlyr TL oldu. Hisse senetleri tarafında görülen iyimserlik ise öğlen saatlerine kadar tahvil ve döviz tarafına yansımadı. Ancak öğleden sonra yurt dışı piyasaların da olumluya dönmesinin desteğiyle gösterge tahvilin faizi 4 baz puan gevşeyerek %8.39'a geriledi. Bugüne ise tekrar %8.43 seviyesine yükselerek başlaması bekleniyor.
Dolar kuru ise paritenin 1.37 seviyesine kadar yükselmesi nedeniyle bir ara 1.84'ün altına kadar gerilese de günü 1.8485 seviyesinden kapandı. Yurt içi piyasalar kapandıktan sonra ise yurt dışındaki işlemlerde TL'nin değer kaybını hızlandırdığı görüldü; dolar kuru bir ara 1.87 seviyesine kadar çıktı. Bugün ise saat 09:00 itibarıyla dünkü kapanışının %0.46 üzerinde 1.857'den işlem görüyor. Paritenin yeniden 1.36 seviyesinin üzerine yükselmiş olmasına rağmen döviz tarafındaki bu hareketlilik dikkat çekiyor. Yurt içi piyasalar açıldıktan sonraki seyri bu bakımdan önem taşıyor.
Bugüne baktığımızda Hong Kong borsasının kapalı olduğu Asya borsalarında %1.3 ekside açılan Nikkei endeksinin %1.0 artıya döndüğü izliyoruz. Dün %2.0 civarı düşen ABD vadelileri ise ortalama %0.75 "artıda" işlem görüyoruz.
Bugün global piyasaların odağında saat 12:00'de başlayacak olan ve 1 saat sürmesi beklenen Almanya parlamentosundaki oylama yer alıyor. Endeksin gün hafif satıcılı açılmasının ardından tepki vermeye çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı