İMKB Piyasa Beklentisi

19.09.2011

İMKB-100 endeksi, geçtiğimiz hafta %3.57 oranında değer kazandı. Banka ve Sanayi endeksleri sırasıyla %4.17 ve %3.24 oranında yükseldi. DAX endeksinin %7.0'nin üzerinde yükseldiği Avrupa borsalarında ortalama %2.0'ye yakın; ABD borsalarında ise %4.5-%5.0 arasında değer artışları gözlendi. Asya borsalarında ise sınırlı fiyat değişimlerinin karışık bir seyir izlendi.
Hafta başında Yunanistan'ın temerrüde düşeceği spekülasyonlarıyla satıcılı başlayan global piyasalar, Almanya ve Fransa'nın Yunanistan'ın gerekli bütçe önlemlerini alacağına ve Euro Bölgesinde kalacağına ikna olduklarını açıklamalarıyla dengelendi. Ardından Çin'den gelen İtalyan bonolarına ve özel şirketlerine yatırım açıklamalarıyla moral bulan piyasalar, Perşembe günü de dünyanın önde gelen beş büyük merkez bankasının olası fonlama krizine karşı eşgüdümlü olarak Avrupalı finansal kuruluşlara dolar likiditesi sağlamayı amaçlayan plan açıklamasıyla satıcılı başladığı haftayı banka hisseleri öncülüğünde alıcılı kapattı. Risk varlıklarına yatırım iştahının artması, güvenli liman olarak kabul edilen altının ons fiyatının %2.4 düşmesine ve 10 yıllık gösterge tahvillerin faiz oranlarının da 10-15 baz puan yükselmesine neden oldu.
Yurt içinde ise sanayi üretimi ve büyüme verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi faiz oranları üzerinde ilâve baskı oluşturdu. Hafta ortasında %8.23 seviyesine kadar yükselen faiz oranları haftayı 24 baz puan artışla %8.16 seviyesinden tamamladı.
Hafta sonunda yapılan toplantıda ABD Hazine Bakanı Geithner'in, Avrupa Kurtarma Fonu'nun büyüklüğünü artırma talebine Avrupa Maliye Bakanlarının sıcak bakmadı. Söz konusu toplantılarda Avrupa borç krizinin çözümü konusunda somut bir adım atılamamasının olumsuz etkisiyle, Japonya piyasalarının kapalı olduğu bugün, Asya borsalarında "zayıf" bir tablo olduğu, ABD vadelilerinin ortalama %1.5 "ekside" seyrettiği gözleniyor. Avrupa borsalarının da %1.0-%1.5 civarında "değer kaybıyla" açılması bekleniyor. Gösterge tahvil tezgâhüstü işlemlerde Cuma günkü kapanışının 5-8 puan üzerinde %8.21-%8.24 aralığından geçiyor.
Bugün endeksin kâr satışlarıyla açılması bekliyoruz.

Yukarı