İMKB Piyasa Beklentisi

16.09.2011

Güne sakin başlayan ve bir önceki günkü kazanımlarını korumaya çalışan yurt dışı piyasalar, öğleden sonra Amerika, Avrupa, İngiltere, Japonya ve İsviçre merkez bankalarının eşgüdümlü olarak Avrupa finans sektöründeki kredi sıkışıklığına ilişkin dolar likiditesi sağlamayı amaçlayan bir plan açıklamalarının ardından yükseldi. Bu haberle birlikte parite EUR lehine hızla yükselerek 1.3937 seviyesini test etti; risk varlıklarına gelen alımlarla Avrupa borsalarında kazançlar %3'e ulaştı.
Bir önceki gün uzun bir aradan sonra ilk kez yurt dışı piyasalardan olumsuz yönde ayrışan İMKB-100 endeksi, bir zayıflama sinyali vermiş olsa da dün tekrar yurt dışı piyasalara uyumlu yönde hareket ederek bu sinyali şimdilik geçersiz kıldı. Ayrıca bir süredir uzaklaşmaya çalıştığı "kritik" 55.850 seviyesinden dün itibarıyla güçlü bir şekilde uzaklaşan endeks, henüz yükselme potansiyelini koruduğunu gösterdi.
Endeksin daha önceki uzaklaşma denemelerinin ardından gelen kâr satışlarının, sürekli bir önceki dibin üzerinde tamamlanması nedeniyle grafiklerde giderek yükselen dipler şeklinde bir motif oluşmakta ve endeksin yükselme isteğini ortaya koymaktaydı. Bu nedenle "kritik" 55.850 desteği anlamlı ölçüde aşağı yönde kırılmadığı sürece geri çekilmeleri, kâr satışı olarak değerlendirmekteydik. Ancak endeksin son bir ayda yurt dışı piyasalardan önemli ölçüde olumlu yönde ayrışmış olması ve fiyat değişim hızının her yükseliş dalgasında giderek azalmaya başlamış olması nedeniyle, daha güçlü kâr satışları için hazırlıklı olunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada ilk sinyalin, endeksin yurt dışı piyasalardan belirgin bir şekilde olumsuz yönde ayrışmaya başlamasıyla birlikte geleceğini tahmin ediyoruz.
Bugün özellikle ABD piyasalarında hem endeks hem de hisse senetleri üzerine yazılan opsiyon ve vadeli sözleşmelerin bir arada vadelerinin sona erecek olması nedeniyle oynaklığın yüksek olması bekleniyor. Asya borsalarında, "olumlu" bir tablo olduğu, ABD vadelilerinin "yatay" seyrettiği gözleniyor. Avrupa borsalarının ise %1.0 civarında "yükselerek" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru ise saat 09.00 itibarıyla dünkü kapanışlarına yakın "yatay" seyrediyor.
Bugün endeksin "hafif yükselerek" açılmasının ardından yatay seyretmesini bekliyoruz

Yukarı