İMKB Piyasa Beklentisi

14.09.2011

İMKB-100 endeksi, dün bir süredir kırmakta zorlandığı 55.850 seviyesini özellikle II. seansta yoğunlaşan alımlar ve işlem hacmi eşliğinde aşmayı başardı.
Hisse senetleri cephesinden bakıldığında Ağustos ortasından itibaren döviz cephesinden bakıldığında ise Ağustos sonundan itibaren yurt dışı piyasalardan önemli ölçüde olumlu yönde bir ayrışma olduğunu izliyoruz. Benzer bir şekilde faiz cephesinde de Ağustos ayı başındaki %8.90 seviyesinden 06 Eylül tarihindeki %7.65 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşandığını ancak bu tarihten itibaren ılımlı bir yükselişin sergilendiğini gözlüyoruz. Faiz tarafındaki yükselişin açıklanan 2Ç11 büyüme verisinin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesinin yanı sıra bazı yurt dışı büyük fonların portföylerinde sabit getirili varlıkların payını azaltan, hisse senedi varlıklarının payını ise artıran bir yapılandırmaya gitmelerinin de etkili olduğunu düşünüyoruz.
Bugün global piyasaların odağında Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreou, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy arasında yapılacağı açıklanan ve TSİ saat 19.00'da başlayacak olan telekonferans yer alıyor.
Bugün Asya borsalarının, Avrupalı liderlerin elinde mevcut borç krizini çözebilecek bir plan olmadığı yönündeki endişelerle %1.0-%1.5 oranında "ekside" olduğunu, ABD vadelilerinin dünkü değer artışlarının ardından ortalama %1.0 oranında "satıcılı" seyrettiğini gözlüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.8-%1.0 civarında "düşerek" açması bekleniyor.
Bugün dünkü kapanışlarına göre saat 08:45 itibarıyla döviz sepeti, yatay 2.099'dan, dolar kuru ise paritenin %0.50 oranında gerilemesine bağlı olarak %0.28 oranında yukarıda 1.777 seviyesinden işlem görüyor. Gösterge tahvilin faizi ise tezgâhüstü işlemlerde dünün 3 baz puan üzerinde %8.15 seviyesinden geçiyor.
Bugün hafif satıcılı açılmasını beklediğimiz endeksin bir süredir olduğu gibi yurt dışı piyasaların üzerinde performans göstermeye devam edeceğini ve yakın destek konumunda izlediğimiz 56.150 seviyesinin üzerinde kalmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı