İMKB Piyasa Beklentisi

08.09.2011

Son dönemde yurt dışı piyasalarda aralıksız olarak olumlu yönde ayrışan İMKB-100 endeksi dün olumsuz yönde ayrıştı. Geçtiğimiz hafta Cuma gününden itibaren 55.750-850 seviyelerindeki direnç aralığını aşmakta zorlanan endeks, dün de aynı seviyelerden kâr satışları ile karşılaştı.
Yurt dışında ise özellikle son iki yılın en düşük seviyelerine kadar gerileyen Avrupa borsaları, dün Alman Anayasa Mahkemesi'nin Almanya'nın euro bölgesi kurtarmalarına katkıda bulunmasının engellenmesini talep eden davaları reddetmesinin olumlu etkisiyle %3.5-%4.0 aralığında yükseldi. ABD borsalarında da %2.5-%3.0 arasında değer artışları kaydedildi.
Bugün piyasalar ilk olarak saat 14:45'de ECB'nin faiz kararını ve hemen ardından Trichet'nin düzenleyeceği basın toplantısında vereceği mesajları izleyecek. Trichet'nin vereceği mesajlar arasında özellikle zor durumdaki Avrupa ülkelerinden doğrudan tahvil alımını içeren programa ilişkin detaylar önem taşıyor.
Yurt içi piyasaların kapanmasının ardından ise saat 20:30'da Fed Başkanı Bernanke konuşacak. Piyasaların odağında ise TSİ Cuma sabahı 02:00'da ise ABD Başkanı Obama'nın yapacağı konuşma yer alıyor.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarının, euro bölgesi krizi ve ABD ekonomisindeki sıkıntıların genişleyen etkilerine ilişkin endişelerle bugün hız kestiği ve karşık bir seyir izlediği gözleniyor. ABD vadelileri ortalama %0.40 oranında ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.3-%0.5 arasında artıda açılması bekleniyor.
Bugün döviz sepeti ve dolar kuru düne göre hafif yukarıda sırasıyla 2.12 ve 1.762 seviyesinde işlem görüyor. Gösterge tahvilin faizi de tezgâhüstündeki işlemlerde dünün 3 baz puan altında %7.84'den geçiyor.
Endeksin bugün yatay bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı