İMKB Piyasa Beklentisi

05.09.2011

İMKB-100 endeksi geçtiğimiz hafta %3.11 oranında değer kazandı ve yurt dışı borsalardan olumlu yöndeki ayrışmasını sürdürdü. MSCI dünya endeksi %1.8 yükselirken ABD borsaları ortalama %0.50 düştü, DAX endeksi ise yatay kaldı. Avrupa borsaları %2.5-%3.0 arasında; Asya borsaları ise Shanghai hariç %1.5-%6.0 oranında artışlar kaydetti.
Global piyasalar, yurt içi piyasaların sadece 1.5 gün açık olduğu haftanın ilk yarısında "pozitif" ikinci yarısında ise "negatif" bir eğilim sergiledi. Haftanın ilk yarısında ABD'deki şirket birleşme haberleri, olumlu gelen tüketici harcamaları endeksi ve Fed tutanaklarında ilâve ekonomik teşvik unsurlarına ihtiyaç olduğunun yer alması global borsaların yükselmesini sağladı. Ancak ikinci yarıdan itibaren önde gelen ülkelerde açıklanan zayıf tüketici güveni ve imalât PMI endekslerinin yanı sıra Cuma günü ABD'de açıklanan tarım-dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalması moralleri bozdu.
Yurt içinde ise piyasaların kapalı olduğu Bayram tatili döneminde döviz sepeti, paritedeki gerilemeye rağmen yaklaşık %2.0 oranında düştü. Ancak piyasaların açıldığı Cuma gününde ise yeniden yükseldi. Bayram tatilinde işlem hacmi bakımında nispeten sığ olan yurt içi döviz piyasalarında kurumsal alıcıların eksikliği satıcıların baskın olmasında etkili oldu. İMKB-100 endeksi ise Cuma günü gerek tatil boyunca gerisinde kaldığı global borsaları yakalama çabasıyla gerekse Citibank'ın Türkiye hisse senedi piyasası için tavsiyesini yükseltmesinin desteğiyle yurtdışı borsalardan pozitif yönde ayrışan güçlü bir yükseliş sergiledi.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarının %1.5-%2.5 arasında, ABD vadelilerinin ortalama %0.70 oranında "ekside" olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise ortalama %1.0-%1.5 arasında değer kaybıyla açılması bekleniyor.
Endeksin bugün negatif yönlü bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı