İMKB Piyasa Beklentisi

26.08.2011

Yurt içinde dünün en dikkat çeken gelişmesi parite sabit kaldığı halde, dolar kurunun ve döviz sepetinin sert bir şekilde düşmesiydi. Dolar kuru dün 1.785'dan 1.755 seviyesine %1.7 gerilerken, döviz sepeti de 2.18'den 2.14 seviyesine %1.8 gevşedi. Benzer şekilde EUR'da %1.8 düştü.


Dün TL'nin bu hızlı değer kazancında Londra kaynaklı olduğu iddia edilen ve 500 milyon dolara ulaştığı tahmin edilen döviz girişleri etkili oldu. Söz konusu döviz girişlerini sağlayan ise bir süredir USD/TL'de "uzun" pozisyon önerisi veren yabancı aracı kurumların, bu pozisyon önerilerini kapattıklarını açıklamaları oldu.
Döviz sepeti bazında Kasım-2010'dan itibaren bakıldığında %30, Nisan-2011'den itibaren bakıldığında ise %20'ye yakın değer kaybeden TL'nin, önümüzdeki dönemde sınırlı değer kaybı yaşayacağı tahmin ediliyor. Örneğin Citibank dünkü raporunda, Ocak tarihinde 1.550 seviyesinden verdikleri "TL sat- USD al" önerilerini 1.782 seviyesinden kapattıklarını açıkladı. Ayrıca bir süredir kurumsal müşteri talebinde görülen bayram öncesi yoğunluğun azalması da dolar kurunun gerilemesinde etkili oldu. Başbakan Yardımcısı Babacan da Ağustos ayı başında yurt dışına çıkan 1.5-1.6 mlyr USD tutarındaki paranın büyük bir kısmının geri geldiğine dikkat çekiyor.
Gösterge tahvilin faiz oranlarını da dün yabancı girişleri nedeniyle 4 baz puan gevşedi ve %7.94 seviyesinden kapandı.


Hisse senetleri tarafında ise dünya piyasalarıyla birlikte FED'in bugün Jakson Hole toplantısında yapacağı konuşmayı bekleyen İMKB-100 endeksi, dün yatay bir seyir izledi ve yatay kapandı. MSCI dünya endeksi Temmuz ayı sonundan itibaren ABD ve Euro bölgesi ekonomilerinin resesyona gireceği endişesiyle düşüyor. Global ekonominin zora girdiği dönemlerde yardım elini uzatan Bernanke'den geçen yıl yaptığına benzer bir konuşma bekleniyor.


Bugüne baktığımızda Asya borsalarında yatay bir görünümün mevcut olduğunu, ABD vadelilerinin ortalama %0.50 oranında "artıda" işlem görmelerine rağmen dün yurt içi piyasaların kapandığı saate göre yaklaşık %0.40 kadar "ekside" olduklarını gözlüyoruz. Avrupa borsalarının ise yatay hafif aşığı yönlü açılması bekleniyor. Gösterge tahvilde işlemler tezgâhüstünde dünkü seviyesine yakın geçiyor.
Endeksin güne yatay başlamasının ardından hafif yukarı yönlü bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı