İMKB Piyasa Beklentisi

08.08.2011

İMKB-100 endeksi geçtiğimiz hafta %9.98, Banka endeksi %9.82, Sanayi endeksi ise %11.26 oranında düştü. Endeksin döviz sepeti bazında bakıldığında haftalık kaybı ise %11.6 oldu. Asya'da %5.4-%8.9 arasında oluşan değer kayıpları, Avrupa'da ise %13'lere ulaştı. İngiltere, Fransa ve Almanya borsaları sırasıyla, %9.8, %10.7 ve %12.9 oranında düştü.
Bir önceki hafta son bir yılın en kötü haftasını yaşayan ABD borsaları ise geçtiğimiz hafta son üç yılın en kötü haftasını yaşadı. Cuma günü görülen en düşük seviyelere göre ABD'de haftalık kayıplar bir ara ortalama %10'a kadar ulaştı, ancak kapanışa doğru gelen alımlarla kayıplar yaklaşık %6.0 ile sınırlı kaldı.
Hatırlanacağı üzere, ABD'de geçtiğimiz hafta temerrüt olasılığını ortadan kaldıran bütçe planının onaylanmasıyla birlikte kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch, ülkenin AAA olan kredi notunu teyit ederken, Çin'in kredi derecelendirme kuruluşu Dagong ise ABD'nin kredi notunu A+'dan A'ya indirmişti. Daha sert bir tutum izleyen S&P ise açıklama yapmamıştı. Cuma günü piyasaların kapanışının ardından S&P ABD'nin kredi notunu bir basamak indirdiğini açıkladı.
Cuma günü ABD piyasaları açılmadan önce S&P'nin not indirimi haberinin speküle edilmiş olması nedeniyle bir miktar satın alınmış olduğunu tahmin ediyoruz. ABD borsalarının söz konusu söylenti nedeniyle Cuma günü açılışta yaklaşık %2.5-%3.0 arasında geriledikten sonra kapanışa doğru toparlamıştı. Bugün de %2.5 ekside işlem gören ABD vadelilerinin Cuma günkü en düşük seviyelerine yakın olduklarını görüyoruz. Söz konusu söylentiyi fiyatlamamış olan Asya piyasalarında ise bugün %2.6-%4.9 arasında değer kayıpları olduğu izleniyor. Avrupa borsalarının da %1.0-%2.0 arasında düşerek açılacağı tahmin ediliyor.
Yurt içinde baktığımızda ise döviz sepeti Cuma kapanışının %1.6 üzerinde 2.14 ile tarihi zirvesini yeniliyor. Dolar kuru 1.7543 seviyesinden güne başlarken, gösterge tahvilde ise işlemler tezgâh üstünde Cuma kapanışından yaklaşık 15 baz puan daha yukarıda ortalama %8.67 seviyesinden geçiyor.
Bugün endeksin satıcılı açılışının ardından 55.000 seviyesinin üzerinde kapanmaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı