İMKB Piyasa Beklentisi

02.08.2011

İMKB-100 endeksi, dün %0.78 gerileyen Banka endeksi öncülüğünde %0.59 oranında değer kaybetti. Sanayi endeksindeki değişim ise "sıfır" oldu. Kapanıştan yarım saat önce ABD'de açıklanan Temmuz ayı ISM imalat verisinin 50.9 puan gelerek 54.9 olan beklentilerin altında kalması,bunda etkili oldu.


Hafta sonunda ABD bütçe görüşmelerinde borçlanma tavanı planı üzerinde son dakikada sağlanan anlaşma, dün muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nde onaylandı. ABD'nin temerrüde düşmesini engelleyecek son gün olan bugün, söz konusu planın saat 19.00'da iktidardaki Demokrat Parti'nin çoğunlukta olduğu Kongreden de geçmesi bekleniyor. Ancak ABD'nin yüksek borç stoku
ve bütçe açıkları nedeniyle onaylanacak olan plana rağmen, kredi notunun bir basamak düşme riskinin ortadan kalkmayacağı belirtiliyor.

 Gösterge tahvilin faizi dün İTO enflasyonunun düşük gelmesi ve BDDK verilerinin haftalık bazda büyüme hızında bir düşüşe işaret etmesi nedeniyle 7 baz puan gerileyerek %8.80'seviyesinden kapanmıştı. Bugün ise gözler söz konusu 15 Mayıs 2013 vadeli gösterge tahvilin yeniden ihraç edileceği ihalede olacak. Gösterge tahvil, tezgâh üstünde şu saatlerde dünkü kapanışının 2 baz puan üzerinde ortalama %8.82 seviyesinden geçiyor.


Bugüne baktığımızda döviz sepeti ve dolar kurunda işlemler sabah saatlerinde sırasıyla, 1.692 ve 2.05 seviyelerinden geçiyor. Asya borsaları, ABD'de açıklanan zayıf ekonomik veriler nedeniyle %0.90- %2.50 arasında değer kayıpları yaşıyor. ABD vadelileri ise ortalama %0.30 oranında ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.20 civarında hafif satıcılı açılması bekleniyor. Endeksin bugün zayıf açılmasının ardından yatay bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı