İMKB Piyasa Beklentisi

28.07.2011

Dün kapanıştan 1 saat 15 dakika önce günün en yükseği olan 62.003 seviyesini gören İMKB-100 endeksi, kapanışa 2 dakika kala ise günün en düşüğü olan 61.036 seviyesini gördü. Günün en yükseğine Başbakan Erdoğan'ın TL'de orta yol bulunabileceği yönündeki açıklamasıyla çıkan endeks, olumsuz ABD ekonomik verileri ve S&P Türkiye analistinin açıklamaları sonrasında ise günün en düşüğünü gördü.
Endeksin, %0.34 oranında değer kaybıyla tamamladığı günde ise yurt dışı borsalar ortalama %1.25 oranında düştü. Hafta başından itibaren yurt dışı piyasalara göre nispeten dirençli kalmayı başaran endeks, dün de "olumlu" yöndeki ayrışmasını sürdürdü. Döviz sepeti bazında bakıldığında son üç işlem gününde %2.5'dan fazla değer kazanan İMKB-100 endeksine karşın, yurt dışı borsalarda ortalama %1.0-%1.5 arasında değer kayıpları oldu. Böylece endeks, geçtiğimiz haftanın özellikle son iki gününde yurt dışı piyasalarla arasında (döviz sepeti bazında bakıldığında) açılan %6-7 oranındaki makasın yarıdan fazlasını kapatmış oldu.
Dün Başbakan Erdoğan'ın "Bir iki yıl önce TL'nin değer kazanmasından birçok çevreler rahatsız oluyordu; şimdi ise değer kaybından rahatsız oluyor. Merak etmeyin; onun ortasını çok rahat bulacağız" yönündeki açıklamasıyla, dolar kuru 1.7075'den 1.6900 seviyesinin altına gerilerken, döviz sepeti de 2.09'dan 2.06 seviyesinin altına inmişti. Gösterge tahvilin faizi de %9.09'dan %8.92 seviyesine kadar gevşemişti.

Bugüne baktığımızda ise döviz sepeti ve dolar kurunda işlemler, dünkü kapanışlarının üzerinde sırasıyla, 2.064 ve 1.6942 seviyelerinden geçiyor. Gösterge tahvil ise tezgâh üstünde dünkü kapanışı olan %8.96-%8.95 seviyesinden işlem görüyor. Dün ABD borsalarının ortalama %2.0 civarında değer kaybetmesinin ardından, bugün Asya borsaları ortalama %1.0 kadar ekside güne başlarken, ABD vadelileri ortalama %20 oranında artıda işlem görüyor; Avrupa borsalarının ise %0.8-%0.9 arasında ekside açılması bekleniyor. Bugün saat 10.00'da açıklanacak olan Merkez Bankası Enflasyon Raporu'nun günün takip edilecek en önemli gelişmesi olduğunu düşünüyoruz. Yarın açıklanacak olan Dış Ticaret verilerinin de bir daralmaya işaret edip etmeyeceğinin, piyasalarda önemli bir test olarak görüleceği kanısındayız. Endeksin bugün zayıf açılmasının ardından, devamında açıklanacak olan Enflasyon Raporu'na da bağlı olarak yatay/hafif yukarı yönlü bir seyir izleyebileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı