Günlük Piyasa Beklentisi

24.03.2020

Piyasalarda Dün…

  • Haftanın ilk iş gününe negatif açılışla başlayan endeks, seans başında 82,500 seviyesine kadar geri çekildi. Sonrasında toparlanmaya çalışsa da başarılı olamayan BIST100, günü %1,81 değer kaybıyla 84,246 puanla kapattı. Son günlerde bahsetmiş olduğumuz 85,000 desteği altında kapanış gerçekleştirmesi her ne kadar endeks için olumsuz olarak görülse de global piyasaların da etkisiyle güne pozitif açılmasını bekliyoruz. 85,300’ü ilk direnç olarak izleyeceğimiz endekste, 87,200-87,500 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 82,000 destek olarak izlenilebilir.
  • Dolar/TL ise dün güne pozitif başladı. 6,56 direnci üzerinde tutunmayı başaran Dolar/TL, 6,60 üzerine çıksa da, sonrasında geri çekildi. An itibariyle yükseliş trend kanalı alt bandının da altında 6,5430’dan işlem gören kurda, 6,5160’ı destek olarak takip edeceğiz. 6,5160 desteği aştında kalınması halinde ise 6,44’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası yukarı yönlü tepki hareketlerinde 6,56’nın üzerinde kalıcı olunması gerekli. Sonrasında yeniden 6,60 hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde …

  • ABD Merkez Bankası Fed, virüs nedeniyle bozulan ekonomik dengeye destek sağlamak amacıyla sınırsız varlık alımı dahil yeni tedbir açıkladı. Açıklamada, iş kayıplarının sınırlandırılması ve hızlı toparlanmanın sağlanması için kamu ve özel sektörde sert tedbirlerin alınması gerektiği vurgulandı. Fed'in, hanehalkı ve işletmelere kredi akışı ile maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemeye yönelik tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğu kaydedildi.
  • Yurtdışı veri gündeminde ise, öğlen saatlerine doğru Almanya ve Euro Bölgesi İmalat, Hizmet PMI verilieri yayınlanacak. Her iki veride de düşüşler bekleniyor. Seans sonlarına doğru da ABD tarafındaki PMI verileri açıklanacak. Hemen ardından Yeni konut satışlarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

  • Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Fed’in sınırsız varlık alımı açıklaması ardından açılışta pozitif olması bekleniyor. Aynı şekilde Asya piyasalarında %6’lara varan yükselişler devam ediyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından pozitif seyrediyor.
  • EUR/USD ise, dün 1,0638 desteğinden yeniden dönen parite an itibariyle 1,0785’den işlem görüyor. Avrupa Merkez Bankası’nın açıkladığı yardım paketi ardından dün gerekli durumda Fed’in sınırsız varlık alımı yapabileceğini açıklaması parite üzerine baskı unsuru oluşturdu. Ancak Merkez Bankaları gerek duydukları taktirde yeni paketler açıklamaktan çekinmeyeceklerinden parite üzerinde oynaklık devam edebilir. Bu durumda düşüş trend kanalı üst bandı 1,0896 sonraki direnç olarak takip edilebilir.

Yukarı