Günlük Piyasa Beklentisi

22.08.2016

Piyasa Beklentisi

Cuma gününe yatay bir açılışla başlayan ve ardından 200-saatlik (üssel) H.O’nın da geçtiği 77.300 seviyesine doğru oluşan geri çekilmeler sonrası hızla 77.800’e kadar tepki gösteren endekste hareket iyiden iyiye hızlandı ve günü %0,22’lik değer kazancıyla 78.145 seviyesinden tamamladı. Böylece endeksin haftalık değişimi %0,11 düşüş şeklinde gerçekleşti. Bir diğer önemli unsur ise hacim idi.
BIST-100’ün hacmi Cuma günü 2.3 mlr TL’ye kadar gerileyerek 16 Haziran’dan bu yana (bayramlar hariç tutulduğunda) en zayıf güne işaret etti.
Cuma günü önemli bir verinin olmadığı bir gün idi. Ancak akşam saatlerinde Fitch’in ne karar vereceği herkesin merak ettiği bir konuydu. Fitch “BBB-“ olan not değiştirmezken, görünümü “durağan”dan “negatife” çekti. Açıklamalarda ağırlıklı olarak güvenlik riskine ve siyasi gündeme dikkat çekildi. Fitch açıklamasıyla beraber USD/TL’nin bir anda 2,93’ün üzerine sıçradığını sonra ise yeniden 2,90’lara kadar gerilediğini gördük.
Sabah saatlerinde açıklamalarda bulunan Stanley Fischer ise “şahin” açıklamalarda bulunarak enflasyonun ve istihdam piyasasının hedefe yaklaştığını ve yıl içinde bir faiz artırımının daha mümkün olabileceği açıklamasını yapınca USD/TL bir anda yeniden 2,94’ün üzerine çıktı. Dudley’den sonra “şahin” açıklamalarda bulunan Fischer’ın konuşması sonrasında, Perşembe ve Cuma günü gerçekleştirilecek “Jackson Hole Toplantıları”nda konuşacak olan Yellen’da da benzer bir tonlama beklentisi oluşturdu.
Bugün yurtiçinde önemli bir veri bulunmuyor. Piyasalar daha çok saat 10:00’da Başbakan Binali Yıldırım ile CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin zirvesinden çıkacak mesajları izleyecek. Ayrıca Chicago Fed İmalat endeksi ise günün tek makroekonomik verisi olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan Merkel-Renzi ve Hollande zirvesinde görüşülecek konular da yakından izlenecek. Bu hafta ise yarınki TCMB toplantısı, Perşembe günü ABD’den dayanıklı tüketim mal siparişleri, Cuma günü 2. Çeyrek revize büyümesi ve kişisel tüketim harcamaları ile Yellen’in “Jackson Hole” konuşması takip edilecek.
Fischer’ın açıklamaları sonrasında küresel piyasalarda USD lehine hareketler ve borsalardaki satış baskısı artmış durumdadır. Dolar endeksi(DXY) yeniden 95 seviyesine doğru hareketlenirken, Petrol fiyatlarında ve Euro/Dolar paritesindeki geri çekilmeler dikkat çekici. TL’nin de bu noktada %0,5’e yakın değer kaybı yaşadığı görülüyor. Asya piyasalarının genel olarak satıcılı seyrettiği ve ABD borsalarının da benzer şekilde fiyatlandığı güne Avrupa borsalarının yatay bir açılış yapması bekleniyor.
Kur temelli hareketler sonucu yeni haftaya satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 77.500 desteği geçerliliğini koruyor. 77.500’ün üzerindeki hafta kapanışını olumlu bulmakla beraber bu desteğin altında satışların hızlanacağı fikrindeyiz. 76.800 ve 76.200’ün alt destekler olarak izleneceği BIST-100 için 79.000 ise ilk direnç olarka takip edilecektir.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

15:30 ABD Chicago Fed Uls. Akt. End.Tem. (Ö: 0,16)
17:30 Türkiye Mer. Yön. Borç Stoku Tem. (Ö: 700 mlr TL)
İngiltere BoE Bono Alım Operasyonunu Gerçekleştirecek.
Euro Bölgesi Merkel- Hollande – Renzi ve Tusk İtalya^da
Brexit’i tartışacak.

Yukarı