Günlük Piyasa Beklentisi

18.07.2016

Piyasa Beklentisi

Borsa İstanbul’da ralli havası dünde etkili olurken, BİST 100 endeksi %1.56 oranında yükseliş ile 82.589’dan günü tamamladı. Önceki güne benzer bir şekilde dünde sanayi sektör hisselerinde görülen güçlü seyir endekste yükselişi destekledi.
Bankacılık Endeksinin %0.81 oranında yükseldiği günde sanayi endeksi %2.19’luk değer kazanımı ile kapandı. Piyasalarda yaşanan olumlu havanın yansıması olarak ise kur cephesinde gevşeme eğilimi etkili olurken, Dolar/TL’de 2.8845 seviyeleri test edildi.

Cuma gecesi yaşanan gelişmelerin etkisi ile yurtdışı işlemlerde Dolar/TL’de 3,05’e kadar hızlı bir atak yaşanırken, sabah saatlerinde 2.95-2.96 seviyelerinde hareketler görülüyor. Haftanın genelinde İç gündeme odaklı bir seyrin etkili olmasını beklediğimiz Borsa İstanbul’un haftanın ilk gününe satıcılı başlamasını bekliyoruz.

Makro veriler açısından sakin bir günün yaşanacağı günde hafta sonu yaşanan gelişmelerin fiyatlanacağı bir seyir etkili olacaktır. Açılışta yaşanabilecek panik hareketler sonrasında yeni denge arayışının nerede olacağını takip edeceğiz.
Açılışta yaşanabilecek panik hareketlerde pozisyonların kapatılması veya açılması konusunda aceleci olunmamasının yararlı olacağı kanaatindeyiz.


Asya borsaları haftanın ilk gününde hafif pozitif bir izlerken, ABD vadelileri an itibariyle Cuma kapandığı seviyelerine yakın hareket ediyor. Avrupa borsalarının alıcılı açılması bekleniyor.

Hafta sonu yaşanan gelişmelerin etkisi ile iç gündeme odaklı bir seyir izleyeceğimiz Borsa İstanbul’da açılışta satıcılı bir seyir etkili olacaktır.

Gün içi işlemlerde 80.900’ü ilk destek seviyesi olarak takip edeceğiz. Açılışta yaşanabilecek panik hareketler ile bu seviyenin altına inilmesi halinde ise 80.000 ve 79.400 seviyeleri sırası ile alt destekler olarak takip edilebilir.


Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

10:00 Türkiye Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi
Borcu
11:00 Euro bölgesi Dış İşleri Bakanları Brüksel’de toplanacak
17:00 ABD NAHB Konut Fiyat Endeksi (Bekl: 60)
23:00 ABD Net Uzun Vadeli Sermaye Akımları May (Bekl:-$12.2mlr)
Japonya Borsası Kapalı – Okyanus Günü

Yukarı