Günlük Piyasa Beklentisi

17.10.2016

Piyasa Beklentisi

Haftanın son işlem gününe hafif tepki hareketleriyle başlayan ve özellikle ikinci seansta tepkisini güçlendiren BIST-100 endeksi, Cuma kapanışı itibarıyla günlük bazda %0,97 değer kazandı ve Perşembe günkü kayıplarını telafi etti. 77.554 seviyesinden kapanan endeksin haftalık bazda kaybı ise %0,54 oldu. Geçen hafta kayıplar ağırlıklı olarak bankacılık tarafından gerçekleşti. XBANK %1,13 değer kaybederken, XUSIN endeksi %0,19 değer kaybetti.
Cuma günü 3,08 seviyesinden tamamlanan USD/TL kurunda söz konusu kapanış, TL’nin %1’e yakın değer kaybettiğini ifade ediyor.
Siyasi gelişmelere bakıldığında Başkanlık konusundaki gelişmelere ek olarak Irak’ta Musul operasyonunun başlaması ve Lozan’daki Suriye görüşmeleri yakından izlenen gelişmeler oldu. Suriye zirvesinden net bir sonuç çıkmazken, olumlu bir havada geçtiği ve ABD-Rusya ilişkilerine dair yapıcı adımların atıldığı kaynaklar tarafından ifade ediliyor. Irak Başbakanı Haydar el- İbadi’nin yaptığı duyuru ile beraber Musul’daki operasyonun ise resmen başlaması sonrası gözler iç açıklamalara çevrilmiş durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başika kampı konusunda taviz verilmeyeceği açıklamaları sonrası, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın Musul operasyonu konusunda hazırlıkların sürdürdüğünü belirtmesi, Irak konusunda gelişmelerin oldukça canlı olacağına işaret ediyor.
Makroekonomik tarafta ise Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in “şahin” sayılabilecek açıklamaları ve Fed tutanakları sonrası, Cuma seans sonrasında konuşan Fed Başkanı Janet Yellen, daha “güvercin” tarafta kalabilecek açıklamalarda bulundu. Yellen’in konuşmasında özetle sıkı istihdam politikasına vurgu yaparken, yavaş toparlanma ve küresel büyümedeki zayıflığın Merkez Bankaları üzerindeki baskısına dikkat çekti. Bu durumun küresel faiz oranlarını düşük tutabileceğine dikkat çeken Yellen, işsizlik oranındaki istikrarlı düşüşün ücret artışları ve enflasyonda beklentileri karşılamadığını belirtti. Avrupa cephesinde ise İsviçre’de 15 bankanın kara para aklama şüphesiyle kırmızı listeye alınması haberi dikkat çekiyor.
Haftanın ilk yarısı ABD, ikinci yarısı ise Merkez Bankaları temelli olacak. ABD’den bugün sanayi üretimi, Salı TÜFE ve Çarşamba “Bej Kitap” raporunu takip ediyor olacağız. Özellikle Yellen’in konuşması sonrasında enflasyon verisinin önemi bir kat daha artmış durumdadır. Perşembe günü ise TCMB ve ECB’nin faiz kararları arka arkaya açıklanacak. ABD’de 3Ç15 bilanço dönemi sürerken, yurtiçinde de Çarşamba günü açıklanması beklenen Türk Telekom ile 3Ç16 finansalları başlıyor.
Bugün özelinde ise Euro Bölgesi’nin enflasyon verileri ile ABD’de sanayi üretimi yakından izlenecek yurtdışı gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle sanayi üretimi tarafında beklentilerin üzerinde bir veri, “büyüme” beklentilerini toparlayacağından negatif fiyatlamalara neden olabilir. Yurtiçinde ise işsizlik oranı, merkezi yönetim bütçe dengesi ve TCMB beklenti anketi verileri yakından izleniyor olacak. Bugün ABD cephesinde Bank of America’nın finansalları da bir diğer önemli nokta olacak.
Dış fiyatlamalar Asya cephesinde pozitif bir havaya işaret ederken; USD’nin “Yellen”a rağmen güçlendiği, yurtiçi tarafta risklerin hafif düştüğü, emtia cephesinin ise yatay seyrettiği bir noktada yer alıyor. USD/TL kuru ise Musul operasyonu haberlerinin etkisiyle 3,09’un üzerine çıkmış durumdadır. 5 yıllık CDS’ler ise 252 seviyesinde hafif bir geri çekilmeyle işlem görüyor. Dolar endeksi ise 98 seviyesi üzerinde yön bulmaya çalışıyor. Euro/Dolar paritesi de 1,10’un altına kırılmış durumdadır. Petrol ve altın fiyatları ise Cuma endeksin kapanışındakine yakın seviyelerde işlem görmektedir. Asya borsalarındaki pozitif sayılabilecek seyire rağmen, ABD vadelilerindeki %1’e yakın sert düşüş, Avrupa borsalarındaki açılış beklentisini de negatife çekmiştir. Avrupa’da İsviçre bankalarına ilişkin haber akışlarının da etkisi görülebilir.
Satıcılı bir açılış beklenen endekste 77.000 ilk destek olarka izlenecek. Tutunma çabası bu desteğin üzerinde etkili olabilir. Beklentinin aksine 77.000 desteği kırılırsa gevşeme eğilimi artabilir. Olası geri çekilmelerde 76.700-76.100 alt destekleri izlenebilir. 77.750 seviyesi ise kısa vadeli direnç konumunu sürdürüyor.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

10:00 Türkiye İşsizlik Oranı Tem. (Önck: %10,2)
10:00 Türkiye Bütçe Dengesi Eyl. (Önck: 3,59 mn TL)
12:00 Euro Bölgesi TÜFE – Yıllık Nihai (Bekl: %0,4)
12:00 Euro Bölgesi Çekirdek TÜFE-Yıllık Nihai (B: %0,8)
14:30 Türkiye TCMB Beklenti Anketi Eki.
15:30 ABD NY Fed İmalat End. Eki. (Bekl: 1)
16:15 ABD Sanayi Üretimi-Aylık Eyl. (Bekl: %0,2)
16:15 ABD Kapasite Kullanım Oranı Eyl. (Bekl: %75,6)
16:15 ABD İmalat Üretimi-Yıllık Eyl. (Bekl: %0,2)
19:15 ABD Fed/Fischer konuşacak. (FOMC Daimi Üye)
ABD Hasbro, BofA ve Netflix 3Ç16 finansalları

Yukarı