Günlük Piyasa Beklentisi

13.06.2016

Piyasa Beklentisi

Geçtiğimiz haftanın ilk günlerinde 79.419 seviyesine kadar yükselen BİST 100 endeksi özellikle son 2 işlem gününde etkili olan satışlar ile geriledi ve haftayı %1.60 oranında değer kaybı ile 76.887 seviyesinden tamamladı.
Yeni haftada özellikle ABD ve Merkez Bankaları cephesinden önemli ve yoğun veri akışı söz konusu. Özellikle Çarşamba saat 21:00’da açıklanacak FOMC faiz kararı ve makroekonomik tahminler piyasaların odağındaki gündem maddesi olacak.
FOMC kararının ardından 21:30’da Yellen’in basın toplantısında vereceği mesajlar, değişiklik beklenmeyen toplantıdan daha fazla öne çıkacak. Zira Temmuz toplantısı sonrası herhangi bir açıklama gelmeyecek oılması, bu hafta gerçekleşecek açıklamaların önemini bir kjat daha Öte yandan hafta boyunca ABD’de Çarşamba günkü Sanayi üretimi ve ÜFE, Perşembe ise TÜFE verisi yakından izlenecek.
Diğer merkez bankaları gündeminde ise Perşembe günü Japonya ve İngiltere’deki MB toplantıları takip edilecek. Yurtiçinde ise yine Perşembe günü TCMB beklenti anketş en önemli gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor.
Çin’de sabah açıklanan veriler, makroekonomiye ilişkin endişeler yarattı. Sanayi üretimi verisi %6 ile beklentileri karşıladı. Ancak perakende satışlar ve sermaye yatırımları beklentilerin altında kaldı. Söz konusu veriler dışında da bugün takip edilecek herhangi bir gündem maddesi bulunmuyor.
Ancak sabah ilk fiyatlamalar Cuma gününe göre oldukça olumsuz bir tablo çiziyor.
Dolar endeksinin 94 üzerindeki fiyatlamaları sürerken özellikle petrol cephesinin $50’nin altına inmesi ve küresel borsalardaki sert satış dalgaları dikkat çekmektedir.
ABD’nin Orlando kentinde yaşanan terör saldırısı ve Çin havalimanda patlayan iki adet valiz sonrası tetiklenen güvenlik risklerine ilişkin endişelerin artmasıyla beraber tüm küresel borsalarda sert geri çekilmeler görüldü. Asya borsaları Japonya ve Kore’nin öncülüğünde değer kaybederken, ABD vadelilerinde kayıplar, Cuma seans kapanışımızdan bu yana %0,7’lere varmış durumda. Avrupa borsalarında da sert satışlar görülüyor. USD/TL’nin de 2,9320’lere kadar yükselmiş olması BIST-100 özelinde görünümü negatif tarafta tutuyor.
Teknik açıdan da yurtdışı ve USD/TL’deki hareketler temelinde satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste son 1 ayda 2 defa test edilen ve sonrasında tepki alımlarının geldiği 76.200’ün üzerinde tutunma çabası görülebilir. Desteğin altında gevşemenin hızlanmasını beklediğimiz endekste 77.500 ise ilk direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

16:00 Euro Bölgesi ECB/Nouy konuşacak.
Avustralya Borsası “Kraliçe’nin Doğum Günü” nedeniyle kapalı.

Yukarı