Günlük Piyasa Beklentisi

13.05.2016

Piyasa Beklentisi

Dün günün ilk yarısında etkili olan pozitif havanın etkisi ile 79570’e kadar yükselen BİST 100 endeksi günün son saatlerinde güçlenen satışlarla değer kaybetti ve %0.92 oranında düşüş ile 78.304’den kapadı. Sanayi sektör hisselerinde günün genelinde daha zayıf bir seyir görüldü.
Sanayi endeksi %1.21’lik değer kaybı ile günü tamamlarken, bankacılık endeksi ise %0.73 oranında düşüş ile kapandı Dolar/TL ise 2.9405’e kadar geri çekilmesine rağmen kapanışta gelen atakla toparlandı ve 2.9515 seviyesinden kapandı.
Dün piyasaların yakından takip ettiği makroekonomik veriler, 12:00’da Euro Bölgesi’nin sanayi üretimi, İngiltere Merkez Bankası (BoE)’nin toplantısından çıkan kararlar ve ABD’den gelen haftalık işsizlik maaşı başvuruları oldu. Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Mart’ta -%0,8 oldu ve ilk çeyrekte %0,9 seviyesinde gerçekleşti. Paskalya etkisinin de görüldüğü veri, ECB’nin kredi büyümesini teşvik edecek politikalara devam edebileceğini gösterdi. ABD’den gelen haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 294 bin kişi ile oldukça sert şekilde beklentileri aştı ve 2015 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Böylece TDİ ile beraber sekteye uğrayan ABD istihdam piyasasına ilişkin öncü sinyaller negatif gelmeye devam etti.
Fed Başkanları’nın açıklamalarında ise ağırlıklı olarak faiz artırımını destekleyen açıklamalar geldi. Mester, enflasyondaki gelişmenin ve son verilerin “cesaret verici” olduğunu ve “belirsizliği felç etmemesi gerektiğini” ifade ederken, Rosengren makroekonomiye ilişkin iyimser beklentilerde bulundu. Rosengren, faiz artırma ihtimalinin piyasa fiyatlamalarından daha yüksek olduğuna işaret etti. Esther George ise şu anda yer alan oranların mevcut ekonomik koşullar açısından “çok düşük olduğunu” ifade etti. 3 üyenin de bu yılın FOMC toplantılarında oy hakkı bulunuyor. Fed Başkanı Yellen ise yaptığı yazılı açıklamada, “negatif faiz”i göz ardı etmediğini ancak bunun son çare olduğunu vurguladı.
BoE ise toplantısında %0,5 faiz oranında ve aylık £375 mlr büyüklüğündeki varlık alım programında değişiklik yapmadı ve karar oybirliği ile alındı. Banka ise Brexit referandumu öncesinde bu yıla ilişkin büyüme tahminini %2,2’den %2’ye çekerken, yapılan açıklamada, "Brexit fonlama maliyetlerini artırır, sermaye akışı zarar görür" ifadelerine yer verildi. Brexit'in bankanın tahminlerine yönelik en belirgin risk olduğu ifade edildi. BoE Başkanı Carney’in açıklamalarında ise Brexit’in olası risklerine değinildi.
Dün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ayrı ayrı görüşmelerinden dikkate değer bir mesaj henüz yansımadı. Öte yandan dün Sancaktepe’de askeri bölgenin yakınında gerçekleşen saldırı ve gece saatlerinde Diyarbakır’da yaşanan patlama, iç güvenlik riskinin artırıcı etki yaptı.
Yeni günde ise yurtiçinde Saat 10:00’da sanayi ciro endeksi ve dış ticaret endeksleri açıklanacak.
ABD tarafında saat 15:30’daki perakende satışlar ve ÜFE verilerinin yakından izleneceği günde saat 17:00’da açıklanacak olan işletme stokları ve Michigan tüketici güven endeksi dikkatle takip edilecek. Öte yandan 09:00’da Almanya’nın ve 12:00’da Euro Bölgesi’nin öncü büyüme verileri de Euro/Dolar paritesinde seyri belirleyecek unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.
Haftanın son işlem gününde açılış fiyatlamaları, satış baskısının etkili olacağına net şekilde işaret ediyor. Çin’deki yatay seyir dışında Asya borsaları ve ABD endeks vadelilerinin satıcılı seyrine ek olarak Avrupa borsalarında da satış bekleniyor. İç güvenlik riskindeki artış ve Fed başkanlarının faiz artışı vurgusuyla beraber değerlenen USD kurundaki değişiklikler, 94 seviyesi üzerindeki Dolar endeksi (DXY) ve 1,14’ün altına sarkan Euro/Dolar paritesinde kendini gösteriyor. TL’nin de USD’deki bu değerlenmeden nasibini aldığı günde 2,96 üzerindeki hareketleri, olumsuz havayı destekler niteliktedir.
Teknik anlamda satıcılı başlangıç ile beraber 78.000 desteğini izliyor olacağız. Bu desteğin altında bir açılış sonrası yeniden üzerine çıkılamaması halinde gevşeme eğilimi sürebilir. Olası çekilmelerde 77.500 ve 77.200 bandı alt destek konumunda izlenecektir. 78.900 ise ilk direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

09:00 Almanya TÜFE – Aylık Nis. (Bekl: -%0,4)
09:00 Almanya GSYH Büyüme – Yıllık 1Ç16-Öncü (B: %1,5)
12:00 Euro Bölgesi GSYH Büyüme-Yıllık 1Ç16-Öncü (B: %1,6)
15:30 ABD Perakende Satışlar-Aylık Nis. (Bekl. %0,8)
15:30 ABD ÜFE-Aylık Nis. (Bekl: %0,3)
15:30 ABD Çekirdek ÜFE-Aylık Nis. (Bekl: %0,3)
17:00 ABD İşletme Stokları – Aylık Mar. (Bekl: %0,2)
17:00 ABD Michigan Tük. Güv. End. May-Öncü (B: 89,9)
23:00 ABD Fed/Williams konuşacak.

Yukarı