Günlük Piyasa Beklentisi

11.05.2016

Piyasa Beklentisi

Dün zayıf bir seyir izlen 79.465’e kadar yükselen endeks gün ortasında sonra artan satışlar ile geriledi ve gün %0.33 oranında değer kaybı ile ile 78.802’den kapadı.
Sanayi sektör hisselerinde etkili olan satışlar endeksi baskıladığı görülürken, sanayi endeksi %0.62 oranında değer kaybı ile Bankacılık endeksi ise %0.42 oranında düşüş ile günü tamamladılar.
Geride bırakıtğımız günde şüphesiz günün en önemli verisi Mart ayı cari işlemler dengesi idi. Cari açık $3,68 mlr ile beklentiler dahilinde gerçekleşince piyasa etkisi sınırlı kaldı. Öte yandan ABD verilerinden toptan satışların beklentileri aşması enflasyonist baskıyı artırınca, yön arayışında olan borsalarda satış baskısı derinleşti. Diyarbakır’da polis konvoyuna gerçekleşen saldırı da iç güvenlik riskini artırarak baskıyı derinleştirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gerçekleştirdiği konuşmada ise “finans sektörünün”, reel kesimin önünü açması ve tek alternatif olmaktan çıkması” yönünde açıklamaları ve vize serbestisi için Ekim ayını işaret etmesi yakından takip edildi ve olumsuz fiyatlandı. Ayrıca Erdoğan’ın “faiz indirimi” vurgusu da devam etti.
Bugün oldukça zayıf bir gündem söz konusu. Saat 11:30’daki İngiltere sanayi üretimi, gün içerisinde takip edilecek tek veri olarak karşımıza çıkıyor. Yurtiçinde önemli bir verinin olmadığı günde iç siyasi gündemi ve jeopolitik risklere ilişkin gelişmeleri izliyor olacağız.
Günün ilk fiyatlamaları, USD/TL kurunun sabaha karşı yaptığı atakla beraber 2,95’in üzeirne fırlamış durumdadır. Dolar endeksinde (DXY) ve Euro/Dolar paritesinde benzer bir sıçrama olmaması ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin genel olarak USD karşısında değer kazanma eğilimleri de göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu durum baskının devam edebileceğine işaret etmektedir. Öte yandan petrol fiyatlarında yeniden $45’e doğru yükseliş de emtia cephesinden piyasaları destekleyen diğer önemli bir olgudur.
Küresel borsalar ise daha karışık fiyatlamalar gösteriyor. Asya’da büyük piyasalardan Japonya ve Çin alıcılı iken Hindistan ve Kore satıcılı seyrediyor. Brezilya borsası ise günlük bazda %4 değer kazanmış durumdadır. ABD vadelilerinin hafif değer kazancıyla işlem görmesi ve Avrupa borsalarının karışık açılış beklentisi iyimserliği sınırlamaktadır.
Hafif satıcılı açılış beklediğimiz endekste 78.400’ün ilk ara destek olarak izleneceğini ve açılış sonrası bu desteğin üzerinde tutunma çabası görebileceğimizi düşünüyoruz.
Beklentimizin aksine 78.400’ün kırılması; gevşeme eğilimini hızlandırabilir. Bu durumda alt destekler 78.100 ve 77.500 olarak takip edilecek. 79.400 ise gün içi ilk direnç konumunda olacaktır.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

11:30 İngiltere Sanayi Üretimi-Aylık Mar. (Bekl: %0,5)
11:30 İngiltere Sanayi Üretimi-Aylık Mar. (Bekl: -%0,4)
21:00 ABD Aylık Bütçe Beyanı Nis. (Bekl: $107 mlr)

Yukarı