Günlük Piyasa Beklentisi

11.02.2020

Piyasalarda Dün…

  • Haftanın ilk iş gününe satıcılı başlamasına rağmen, seans başlarında gelen alımlarla toparlanma eğilimi gösteren endeks, gün içinde satış baskının artmasıyla yeniden geri çekildi. 120,000 desteğinin de altına inerek günü %2,21 değer kaybıyla 118,341 puanla kapattı. Yükseliş trend kanalı alt bandı 117,900 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleşmesiyle tepki alımlarının görülmesi muhtemel olduğu endekste, 120,000’e doğru yükseliş denemeleri görülebilir. Olası satış baskısının devamı halinde ise 50 günlük hareketli ortalama 116,000’e kadar geri çekilme ivme kazanabilir.
  • Dolar/TL ise dün güne hafif pozitif başladı. Sonrasında 6,00 üzerinde tutunarak ivme yakalayan kur, günü %0,41 değer kazancıyla 6,0180 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı piyasalarda ise, saatlik grafiklerde flama oluşturan Dolar/TL, formasyon hedefi olarak 6,03’e doğru yükseliş gösterebilir. 6,03 seviyesinin de üzerinde tutunmasıyla 6,06-6,07 bandı sonraki hedef olarakı takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,00 destek olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

  • ABD Başkanı Trump, verdiği bir mülakatta, Fed’in faizleri hızlı yükselttiğini ancak, yavaş düşürdüğünü dile getirdi. Powell’dan memnun olmadığını da belirten Trump, "Şimdi daha düşük faize ya da daha düşük Fed faizine sahip olmamız gerek" dedi. Trump, "Fed başkanlığı çok önemli bir pozisyon. Beni hayalkırıklığına uğratıyor. Bakın, tüm durumdan memnun değilim" şeklinde görüş bildirdi. Bu durum piyasa nazardına, ileleyen günlerde Fed üzerinde faiz indirim konusunda baskının devam edeceği gibi yorumlanabilir.
  • Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde İngiltere GYSH çeyreklik büyüme verisi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise peşpeşe ECB başkanı Lagarde ve Fed başkanı Powell’ın konuşmalarını takip edeceğiz. Seans kapanışında da ABD tarafında JOLTS iş imkanları oranı verisi yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

  • Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Hong Kong’da yatırımcıların Koronavirüs etkisinin biraz olsun yavaşlamasının da etkisiyle alıma geçmeleri Asya piyasalarında pozitif görünüm yarattı. Avrupa piyasalarında da dünkü satışın ardından tepki alımları beklenirken Amerika vadelilerinde seans kapanışı sonrası pozitif hava hakim.
  • EUR/USD ise, zayıf görünüm devam ediyor. Dün 1,0908’e kadar geri çekilen parite, an itibariyle de bu seviyelerden işlem görüyor. Dolar’ın diğer ülke para birimleri karşısında değer kazanmasıyla geri çekilme yaşayan Euro/Dolar’da bugün, Lagarde ve Powell’ın açıklamaları sonrası dalgalanma görülebilir.

Yukarı