Günlük Piyasa Beklentisi

10.10.2016

Piyasa Beklentisi

Haftasonu gerek iç güvenlik, gerek siyasi gündem, gerekse makroekonomik açısından oldukça yoğun geçti.
Ankara’da ki canlı bomba olayları ve Şemdinli’de 10’u asker 18 vatandaşımızın şehit olması iç güvenlik riskini artıran gündem maddeleri olarak yakından takip edildi. Siyasi gündemde ise ABD’de başkanlık seçimleri öncesi yapılan ikinci münazara sonrası anketlerde Clinton’ın münazaradan galip çıktığına ilişkin sonuçlar söz konusu idi. Anketlerde başkanlık için en kuvvetli adayın Clinton olduğu sonucu da dikkatlerden kaçmadı. Makro gelişmeler tarafında ise Fischer’ın bir miktar “şahin”leşen açıklamaları dikkat çekiciydi.
Fischer Eylül kararının “kılpayıyla” alındığı ifadesini kullanarak Fed’in yıl sonu faiz artırma yolunda ilerlediğini belirtti. Öte yandan Deutshce Bank’ın ABD’li yetkililerle görüşmeye devam ettiği haber akışı da yatırımcıların radarında idi.
Geride bıraktığımız haftanın son işlem günü, zayıf bir hacime sahip olurken, günlük değişim de buna bağlı olarak sınırlı kaldı. 3,3 mlr TL’lik hacmin görüldüğü BIST-100 endeksinde günlük değer kazancı %0,10 ile sınırlı kaldı ve kapanış 77.976 seviyesinde gerçekleşti. Bu kapanış ile beraber haftalık değişim %1,94 seviyesinde gerçekleşti. USD/TL kuru ise Cuma günü ikinci seans sonu itibarıyla 3,0530 seviyesinde idi.
Yeni haftanın gündemi yurtiçi tarafta yoğun olacak. Bugün açıklanacak olan Sanayi üretimi günün de en önemli verisi konumunda. Bunun dışında Çarşamba günü Ağustos ayı cari işlemler dengesini takip ediyor olacağız. Yurtdışı ajanda ise ağırlık Çarşamba’dan sonrasını işaret ediyor. Çarşamba Fed’in Eylül toplantısı tutanakları Aralık ayına ilişkin sinyallerin aranacağı bir gündem maddesi olacak. Perşembe günü Çin’den gelecek dış ticaret verileri izleniyor olacak. Cuma ise ABD açısından oldukça yoğun bir gün. Perakende satışlar, ÜFE ve Fed başkanı Yellen’in konuşmaları fiyatlama etkisi yüksek veriler olarak takip edilecek.
Hafta boyunca diğer Fed başkanları ve FOMC üyelerinin konuşmaları ise fiyatlamaları kısa vadeli de olsa etkileyebilecek diğer gündem maddeleridir.
Sanayi üretimi dışında bugünün önemli bir diğer gündem maddesi Putin-Erdoğan zirvesi olacak. İki Cumhurbaşkanı bugün Türkiye’de toplantı gerçekleştirecek. Yakın zamanda normalleşme sinyalleri alınan ikili ilişkilerde atılacak adımlara dair mesajlar piyasalarda volatiliteyi artırabilir. Haber kaynaklarında yer alan haberlere göre görüşmede, Rusya’nın tek taraflı vize uygulaması, Türk gıda ürünleri ve Rusya'da Türk vatandaşlarının istihdamına yönelik kısıtlamaların da masaya getirilmesi bekleniyor.
Kur cephesinde sakinleşme eğiliminin görüldüğü sabah saatlerinde; emtia tarafında risk iştahının azaldığına ilişkin sinyaller alınıyor. Dolar endeksi (DXY) ve Euro/Dolar paritesinin sınırlı hareket ettiği günde USD/TL kurunun 3,05’in altına düşerek Diğer gelişmekte olan para birimlerinin bir kısmından pozitif ayrışması önemlidir. Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi 249 seviyesinde stabilize olmuş durumdadır. Petrol fiyatlarının yeniden $52 seviyesinin altına gerilediği sabah saatleri itibarıyla Altın’ın ons fiyatı $1.260 seviyesi üzerine ivmelenmiş durumdadır. Asya borsalarının zayıf hareketlerle karışık seyrettiği günde Çin borsası’nın tatil dönüşünde; geçmiş haftanın iyimserliğini fiyatladığını görmekteyiz. ABD vadelilerinin pozitif seyrettiği günde Avrupa borsalarının karışık bir açılış yapması bekleniyor.
Yatay bir açılış beklediğimiz endekste 77.750 seviyesini ilk destek olarak izlemeye devam edeceğiz. 200-günlük (üssel) ortalama da olan ve son 2 işlem gününde üzerinde kapanılan 77.750 seviyesi üzerinde kalındıkça tepki gücünü koruyacaktır. Desteğin altında baskı artarak 77.000 ve 76.700 alt desteklerine doğru hareket görülebilir. Gün içi işlemlerde 78.300-78.600 bandı ilk direnç olarak izleniyor olacak.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

09:00 Almanya Dış Ticaret Deng. Ağu. (Bekl: €19 mlr)
09:00 Almanya İthalat – Aylık Ağu. (Bekl: %0,8)
09:00 Almanya İhracat – Aylık Ağu. (Bekl: %2,2)
10:00 Türkiye Sanayi Üretimi – Aylık Ağu. (Önck: -%7)
10:00 Türkiye Sanayi Üretimi – Yıllık Ağu. (Önck: -%4,9)
11:30 Euro Bölgesi Sentix Yat. Güv. Eki. (Bekl: 5)
16:00 Euro Bölgesi Ekonomi Bakanları toplantısı
ABD’de bankalar tatil, piyasalar açık.
Arjantin, Hong Kong, Japonya ve Kanada borsaları kapalı.

Yukarı