Günlük Piyasa Beklentisi

08.06.2016

Piyasa Beklentisi

Dün alıcılı açılış sonrasında 79.419’a kadar yaşanan yükseliş sonrasında satıcıların güçlendiği görülürken, özellikle banka hisselerinde yaşanan satışlar endeksi baskıladı ve endeks gün %0.55 oranında değer kaybı ile 78.157 seviyesinden kapandı. Yellen’in açıklamaları sonrası gerçekleşen alıcılı açılış ve devam eden süreç, İstanbul’daki patlamanın ABD borsalarının açılışı ile beraber sert aşağı yönlü fiyatlanması ile son buldu ve endekste seans sonuna doğru sert satışlar görüldü.
Bugün piyasaların takip edeceği tek önemli veri yurtiçindeki sanayi üretimi ve perakende satış hacmi istatistikleri olacak. Ayrıca saat 16:00’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım görüşecek. Sabah saatlerinde ise Asya cephesinde fiyatlamaları önemli ölçüde etkileyen Japonya için büyüme verisi ve Çin için dış ticaret dataları açıklandı. Japonya ekonomisi revize verilere göre ilk çeyrekte yıllıklandırılmış olarak %1,9 büyüyerek beklentileri karşıladı ve öncü veriye göre daha hızlı büyüdü. Çin’de ise ihracat dolar bazında %4,1 geriledi, ancak ithalat beklentisi %0,4 ile beklentilerden daha sınırlı daraldı. Bu hareketle beraber $50 mlr seviyesinde açıklandı. Yurtiçinde yaşanan bir diğer önemli gelişme ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekilliği dokunulmazlıklarıyla ilgili Anayasa değişikliğini öngören yasayı onayladı.
Dolar endeksindeki (DXY) düşüş ve 1,1345 üzerinde güç kazanma çabasındaki Euro/Dolar paritesinin performansına rağmen, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde daha sınırlı hareketler görülüyor. Bu durum USD/TL tarafına da yansımış durumdadır. İstanbul’da gerçekleşen patlama sonrasında 2,91’e kadar yükselen USD/TL kuru, seansı 2,8987 seviyesinden tamamlamıştı. An itibarıyla dün seans kapanışındaki seviyelerine yakın seyrediyor. Petrol fiyatları ise ralliye devam ederek $51 seviyesi üzerinde hareketine devam etmektedir.
Küresel borsalardaki fiyatlamalarda Asya tarafında karışık bir seyir görülüyor.
Özellikle ithalatı güçlenen ancak ihracatın zayıf seyrini sürdürdüğü Çin anakara piyasasındaki satışlar ve Japonya’daki büyüme verisi ile desteklenen yükseliş hareketi net bir yön tayini konusunda sinyalleri engelliyor. ABD’de spot piyasaların satıcılı kapanışı sonrası endeks vadeli kontratlarda satışların sürdüğünü görmekteyiz. Avrupa borsalarında da satıcılı bir açılış beklentisi söz konusudur.
Bu doneler ışığında kapanışa doğru güçlenen satışların devamı ile açılış beklediğimiz günde 78.000 seviyesi gün içi ilk destek olarak izlenecek. Açılış sonrasında söz konusu seviye üzerinde tutunma çabası görebileceğimiz endekste desteğin altına kırılma gerçekleşirse baskının devamı ile birlikte 77.500-77.000 seviyeleri sırası ile alt destekler olarak izlenecek. 78.500 ile 79.100 seviyeleri gün içi ilk dirençler olarak takip ediliyor olacak.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

10:00 Türkiye Sanayi Üretimi – Aylık Nis. (Bekl: %0,1)
10:00 Türkiye Sanayi Üretimi – Yıllık Nis. (Bekl: %3,1)
10:00 Türkiye Perakende Satışlar – Aylık Nis. (Önc: -%0,5)
11:30 İngiltere Sanayi Üretimi – Aylık Nis. (Bekl: -%0,4)
17:00 ABD JOLTS İş İmkanları Nis. (Bekl: 5.68 mn)

Yukarı