Günlük Piyasa Beklentisi

08.02.2019

Piyasalarda Dün …

  • BİST100 endeksi dün gün içerisinde kararsız bir seyir izlerken, banka ve sanayi şirketlerinde açılışta farklı yönde hareketler takip ettik. Kapanışa doğru gelen alımlarla 102,700 direncinin üzerini test eden BİST100 endeksi günü %0.19 yükselişle 102,784 seviyesinden kapattı.
  • Dolar/TL’nin 200 günlük ortalaması altında kalıcılık sağlamaması ve gelen tepki alımlarıyla birlikte yükselişi takip ederken, önemli bir direnç noktası da olan 5.31’lerin üzerine geçmekte zorlanmakta. Dolar’ın küresel piyasalarda yükselişi haricinde TL’nin dün gelişen ülke para birimleri karşısında negatif ayrışmasını da izledik. Kapanış saatlerinde 5.25’lerde olan Dolar/TL’de 5.2580’lerde kalmaya devam ediyoruz.

Bugünün Gündeminde …

  • Yurtiçinde gündem sakin kalmakla birlikte dün veri akışında yurtdışı yerleşiklerin Türkiye’deki hisse senedi ve tahvil alımına devam ettiğini gördük. Bunun yarattığı kısmi bir iyimserlik var.
  • Son dönemde bölgedeki hareketlilik de azalmış durumda. Bu da jeopolitik riskleri aşağı çekerken, Türkiye’de yakın dönemde yerel seçim fiyatlamasının öne çıkacağını belirtelim.
  • Yurtdışında da veri açısından sakin bir gün var. Fed Başkanı Powell’ın iyi ekonomi – sabırlı Fed söylemini piyasalar iyi karşılarken, gündem ticaret savaşları başlığı altında ABD – Çin arasında yapılacak görüşmelerde. ABD Hazine Bakanı’nın Çin ziyareti bu çerçevede önemle takip edilecek. Dışarıda da veri akışı sakin.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

  • Dışarıda gündem yeniden ticaret savaşlarına odaklanırken, ABD Başkanı Trump’ın Çin ile yapılacak görüşmelerin 1 Mart’tan önce yapılmayacağını açıklaması Asya borsalarında ve ABD vadelilerinde satışı beraberinde getiriyor.
  • Bu çerçevede dışarıdan iyi bir havanın esmediğini, yurtdışındaki düşük risk iştahının içeride BİST100 endeksindeki olası yükselişleri sınırlayabileceğini belirtelim.
  • Gündemde bir diğer madde de dün Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Birliği ekonomisine ilişkin büyüme tahmimini düşürmesi oldu. Almanya’da imalat sanayindeki gerileme, Fransa’da hizmetler sektöründeki yavaşlama, İtalya ekonomisinden gelen olumsuz sinyaller Avrupa Komisyonu raporunu da destekliyor. Bu nedenle Avrupa Borsalarında da yükselişi sınırlayabilecek bir gündem söz konusu.

Yukarı