Günlük Piyasa Beklentisi

03.10.2016

Piyasa Beklentisi

Geçtiğimiz ayın son işlem günü olan Cuma günü endeks, Deutsche’ye ilişkin haber akışlarının da etkisiyle satıcılı başlayan endeks bir miktar toparlanmaya çalışsa da bu hareket sınırlı kaldı.
Endeks günü %0,76’lık geri çekilmeyle 76.488 seviyesinden kapattı. Bu kapanışla berbaer haftalık değer kaybı %4,1 oldu ve bir önceki haftanın kazancının önemli bir bölümünü geri verdi.
Endeks Eylül ayında ise %0,69’luk oldukça sınırlı bir değer kaybı gösterdi.
Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Cuma gününün en önemli ve piyasalardaki baskının artmasına neden olan gündem maddesi; Deutsche Bank’tan fonların çıkmaya başladığına ilişkin haber kaynaklarına düşen akışlar idi. Haftasonu, Fransız kaynaklar tarafından geçilen haber akışlarına göre Deutsche Bank’ın ABD’li yetkililer ile 5,4 milyar dolarlık bir anlaşmaya yakın olduğu iddiaları; piyasaları güçlendirdi. Bu noktada 14 mlr dolarlık bir cezanın ciddi ölçüde azalıyor olması gündeme geliyor. Söz konusu iddialar küresel piyasalarda alışlarla karşılandı.
Yeni hafta ise her ayın ilk haftasında olduğu gibi yoğun geçecek. Bugün Türkiye’de açıklanacak olan Eylül ayı enflasyonu ve Cuma günkü Tarım Dışı İstihdam verisi; fiyatlamalara temel oluşturacaktır. Öte yandan Bugünkü İmalat PMI ve Çarşamba günkü Hizmet PMI, yine Çarşamba günü açıklanacak olan ADP Özel Sektör İstihdamı ve Perşembe günkü ECB toplantı tutanakları da haftanın diğer önemli gündem maddeleri olarak karşımıza çıkıyor.
Bugün, TÜFE en yakından takip edilecek veri olurken, Avrupa’da açıklanacak olan PMI verileri ile ABD’de açıklanacak olan ISM imalat endeksi günün diğer önemli gündemleri olacak. Çin piyasaları bu haftanın tamamında kapalı olurken; Almanya borsası “Birleşme Günü” nedeniyle işlem görmeyecek. Bugün Güney Kore ve Malezya borsaları da kapalı olacak.
Haftanın ilk fiyatlamalarına bakıldığında kur cephesinde her ne kadar USD lehine hareketler görülse de; Deustche Bank’a ilişkin endişelerin azalması nedeniyle küresel borsalardaki alışlar açılışta daha etkili olabilir. Dolar endeksi (DXY) Cuma kapanışına yakın seyrederken, Euro/Dolar paritesi ise 1,12 üzerinde çok sınırlı bir değişim göstermekte. Petrol fiyatlarında ise $50 seviyesi üzerinde hafif bir değer kaybı ile $49,9’a doğru hareketler gördük. USD/TL kuru 3,00 seviyesine yakın bir Cuma kapanışı sonrası, 3,00 seviyesinin hafif üzerinde fiyatlanıyor. 5 yıllık CDS’ler ise 261 seviyesine kadar geri çekilmiş durumda olsa da gelişmekte olan piyasalar içeriside Arjantin ve Brezilya’dan sonra en yüksek risk primine sahip ülke konumundayız. Asya piyasalarında %1’in üzerinde güçlü alışlar söz konusu iken ABD vadelilerinde alışlar daha sınırlı. Almanya’nın kapalı olacağı günde Avrupa borsalarının da alışlarla güne başlaması bekleniyor.
Haftaya hafif alıcılı başlamasını beklediğimiz endekste kısa vadeli önemli bir destek bandı olan 76.100-76.000 seviyelerini yakından takip edeceğiz. 76.000’in beklentilerimizin aksine kırılması durumunda 75.750 ve 75.100 alt destekleri izlenebilir. Gün içi tepkilerin güçlenmesi için ise 76.700 ara direnci aşılmalı. Bu seviyenin üzerinde 200-günlük (üssel) hareketli ortalamanın da geçtiği 77.750 direnci hedeflenebilir.

 

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

10:00 Türkiye İmalat PMI Eyl. (Önck: 47)
10:00 Türkiye TÜFE-Aylık Eyl. (Bekl: %0,7)
10:00 Türkiye TÜFE-Yıllık Eyl. (Bekl: %7,93)
10:00 Türkiye Çekirdek TÜFE-Yıllık Eyl. (Bekl: %7,93)
10:00 Türkiye ÜFE-Aylık Eyl. (Bekl: %0,7)
10:55 Almanya İmalat PMI Eyl.-Nihai (Bekl: 54,3)
11:00 Euro Bölgesi İmalat PMI Eyl.-Nihai (Bekl: 52,6)
11:30 İngiltere İmalat PMI Eyl. (Bekl: 52)
16:45 ABD İmalat PMI Eyl.-Nihai (Önck: 51,4)
17:00 ABD ISM İmalat PMI Eyl. (Bekl: 50,2)
Güney Kore, Almanya ve Çin borsaları kapalı olacak.

Yukarı