Dün Piyasayı Etkileyen Gelişmeler

04.01.2011
  • Cnbc-e'nin düzenlediği ankete göre, Tüketici Güveni Aralık ayında da gücünü koruyarak, son 4 aylık yükselişini sürdürdü ve yılın son ayında %1,4 arttı. Son 5 yılın en yüksek seviyesine tırmanan endeks 111,3 puana yükseldi. En son açıklanan dış ticaret rakamlarının ışığında, dış ve iç talep arasındaki dengesizliğin büyüdüğüne işaret eden bu endeks sonuçlarının ardından Merkez Bankası'nın yeni politika bileşimini uygularken daha agresif olabileceğini düşünüyoruz.
  • Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Aralık ayında ihracatın çift haneli büyüme rakamlarına geri dönerek, %21,3 oranında arttığını açıkladı. Bu çerçevede, Aralık ayında ihracat 11,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, yılsonu rakamı ise bir önceki yılın %11,3 üzerinde, 113,7 milyar dolar oldu. Yüksek performansa işaret eden TİM verilerini olumlu karşılarken, TÜİK'in açıkladığı dış ticaret rakamlarıyla arasındaki genellikle oluşan önemli fark nedeniyle, rakamların dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
  • Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, tüketici fiyatları Aralık ayında %0,3 düşerken, yıllık enflasyonu da %6,4'e, yani 2010 resmi hedefinin aşağısına itti. Açıklanan aylık TÜFE rakamı, bizim de İTO rakamları sonrasında tahminimizi çektiğimiz %0,25 düzeyinde bulunan piyasa beklentisine kıyasla oldukça aşağıda ve yıllık enflasyonda yol açtığı 0,9 puanlık gerileme ile ard arda ikinci yılda da hedefin altında kalınmasını sağlıyor. Ayrıca yakalanan yıllık enflasyon düzeyinin 2009 Kasım ayından bu yana görülen en düşük düzey olduğunu da belirtelim. Geçtiğimiz ay %1,31'lik bir sıçrama kaydeden ÜFE ise bizim %1,05'lik öngörümüzü hafif aşarken, ortalama %0,46 düzeyinde bulunan piyasa tahmininin ise oldukça ötesinde. Yıllık ÜFE'de 0,7 puanlık bir sıçrama ile gelinen %8,87 seviyesi ise Ekim zirvesinin halen 1 puan altında olmakla beraber 2006'dan bu yana görülen en yüksek yıl sonu gerçekleşmesi.
Yukarı