BIST Piyasa Beklentisi

20.05.2013

Piyasa Beklentisi

Borsa İstanbul, %0.53 oranında sınırlı ölçüde değer kazandığı haftanın ardından, geçtiğimiz hafta da %2.63 oranında değer kazandı. Diğer yandan dolar kurundaki %2.4'lük sıçrama nedeniyle endeksin USD bazındaki değer artışı %0.35 ile sınırlı kaldı. Bir önceki hafta %0.72 oranında hafif yükselen bankacılık sektörü hisseleri, geçtiğimiz hafta ise %3.53 oranında sert değer kazandı ve endeksin yükselişinde belirgin ölçüde etkili olmaya devam etti. Sanayi hisseleri ise geçtiğimiz hafta %0.93 oranında yükselse de USD bazında bakıldığında %1.3 oranında düştü.

Haftaya Reyhanlı'daki patlamaların moral bozukluğu ve yurt dışı piyasalardaki zayıf seyrin gölgesinde başlayan BIST100 Endeksi, ilk üç işlem günü boyunca peş peşe yükselmeyi başardı. Dördüncü gün TCMB'nin 50 baz puanlık faiz indirimi kararı ve beşinci gün ise uzun süredir beklenen Moody's not artırımı haberlerine karşın, BIST100 Endeksinin haftanın son iki gününde sınırlı ölçüde geriledi. Gösterge tahvilin faizi hafta içinde 24 baz puan gevşeyerek %4.79 seviyesinden, döviz sepeti ise %0.77 yükselerek 2.1012'den kapandı. Doların geçtiğimiz hafta hemen tüm para birimleri karşısında hızlı değer kazanması nedeniyle emtia fiyatları sert değer kaybederken, Altın %5.0, Petrol %3.0 düştü. ABD tüketici güven endeksinin Cuma günü son altı yılın en yükseğinde gelmesi, EURUSD paritesinin de son altı haftanın en düşüğüne gerilemesine neden oldu.

Bugün Asya borsaları, Cuma günü ABD borsalarındaki rekor kapanışların ardından olumlu bir görünüm sergiliyor. Hafif ekside seyreden G.Kore borsası dışında Nikkei %1.32 oranında yukarıda, Sensex ise %0.7 artıda işlem görüyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.35-%0.50 artıda başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi Cuma günü %4.79 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %4.8 seviyesinden işlem görüyor.

Endeksin geçtiğimiz hafta aşmakta zorlandığı USD bazındaki tarihi zirvesi olan 51.070 seviyesine doğru olan yükselişlerde olası kâr satışlarına karşı dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yukarı