BIST Piyasa Beklentisi

12.04.2013

Bir önceki gün ortalama %1.5-%2.0 yükselen yurt dışı borsalardan %0.5'e yakın düşerek negatif yönde ayrışan BIST100 Endeksi, dün Moody's raporunun desteğinde %2.06 yükselerek pozitif ayrıştı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's yayınladığı dünkü raporunda, Kürt sorununun çözümü için devam eden barış sürecinin Türkiye'nin kredi notu açısından pozitif bir gelişme olduğu belirtildi. Moody's Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altında Ba1 not ve "pozitif" görünüm ile derecelendiriyor.

Raporun not artırımı beklentilerini yeniden gündeme getirmesi, yurt içinde faizlerdeki düşüşün devamını getirerek bankacılık sektörü hisselerindeki alımları destekledi. Bankacılık Endeksi dün %3.13, Sanayi Endeksi ise %1.25 yükseldi. Gösterge tahvili faizi dün 13 baz puan daha gerileyerek, tarihi en düşük seviyesinin 6 baz puan üzerinde, %5.69 seviyesinden kapandı. TCMB'nin gelecek hafta gerçekleştireceği PPK toplantısında faiz indirimine gideceği beklentisi faiz oranlarının gerilemesinde ayrıca etkili oldu.

Yurtdışı piyasalarda ise önceki günkü sert alımların ardından dün de olumlu havanın korunduğu gözlendi. ABD borsaları dün %0.38 daha yükselerek tarihi zirvelerini yenilerken, Avrupa borsaları da %0.88 değer kazandı. ABD'de açıklanan işsizlik maaşı başvuruları 346 bin ile 365 bin olan beklentilerin altında geldi; Perakende sektörü yetkililerinin ve analistlerinin Nisan'da satışlarda iyileşme bekledikleri görüldü.

Bugün Asya borsalarında son dönemdeki güçlü yükselişlerin ardından kâr satışları yaşanıyor. Kuzey Kore ile gerginliğin yanı sıra Güney Koreli şirketlerin zayıf ilk çeyrek sonuçları açıklayacakları beklentisi de kayıplarda etkili oluyor. ABD vadelileri %0.15 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının güne %0.50 oranında satıcılı başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi bugün tezgâhüstü piyasada %5.64-%5.67 aralığında işlem görüyor.

Endeksin güne yurt dışı piyasalara paralel olarak kâr satışları ile başlayacağını tahmin ediyoruz.

Bugün Açıklanacak Veriler
15:30 ABD ÜFE Mart (B:-0.2%)
15:30 ABD Perakende Satış Mart (B:0%)
16:55 ABD Mich Güven End Nisan (B:78.5)

Yukarı