Basından Seçme Haberler

26.04.2013

FED finansal istikrar gözetim konseyinin dün açıkladığı üçüncü yıllık raporda faiz oranlarındaki ani bir artışın finans piyasalarını istikrarsız hale getireceği konusunda uyarıda bulundu.

ABD'li şirketlerin bankalardan borçlanmaları azalıyor. Bu da hem ekonomi için hem bankalar için daralma göstergesi.*WSJ.

ECB'nin gelecek haftaki toplantısında politika faizini %0.5'e indireceği beklenirken ekonomistler bu indirimin büyük etkisinin olmayacağını belirtiyorlar.*CNBC.

Bir yandan Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faizleri düşürmesine yönelik beklentiler dile getirilirken Almanya Başbakanı Angela Merkel, 'ECB yalnızca Almanya'ya bakıyor olsaydı faizi artırması gerekirdi' dedi.*EurActiv.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank iç yazışmasında ECB'nin tahvil alım planı keskin şekilde eleştirildi.*CNBC.

Euro Bölgesi'nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya'da, Şubat ayında gerçekleşen seçimden bu yana ilk kez hükümetin kurulması ve siyasi düğümün çözülmesi için ışık belirdi.*EurActiv.

6 milyon kişinin işsiz olduğu İspanya'da 2013 yılının ilk çeyreğinde işsizlik oranı da yüzde 27.16 oldu.*Sabah.

Japonya Merkez Bankası para politikasında değişikliğe gitmedi.*BloombergHT.

Japonya'da TÜFE Mart ayında iki yılın en sert düşüşünü yaşadı. Bu da merkez bankasının %2 enflasyon hedefine daha yolu olduğunu gösterdi. Çekirdek enflasyon yıl bazında %0.5 düşüş gösterdi.*RTT.

Brezilya ekonomi politikası direktörü Hamilton, merkez bankasının faiz artırma adımlarını hızlandırmasının gerektiğini savundu.*BloombergHT.

Varlık Barışından iyimserler 20 milyar dolar, işi bilenler yarısını bekliyor.*Milliyet.

PKK takvimini ilan etti. Murat Karayılan 12 gün sonra, 8 Mayıs'ta çekilmeye başlayacaklarını açıkladı ancak silah bırakmanın henüz söz konusu olmadığını söyledi.*Milliyet.

Üçüncü havalimanı ihalesi için şartnameye rekabeti artırıcı unsurlar eklendi. Yeni maddelere göre ortak girişim grubuyla ihaleye katılacaklardan üç firma şartı kaldırıldı ve %51 hisse şartı da esnetildi. Bugüne kadar 17 firma şartname aldı.*Sabah. THY CEO'su Temel Kotil yeni havalimanının 2017 yılında faaliyete geçmesi beklendiğini belirtti. Yorum: Havalimanı ihalesi 3 Mayıs'ta yapılacak. İhaledeki en güçlü şirket TAVHL olarak değerlendiriliyor.

Sabiha Gökçen havalimanını genişletmek için 3.5 km uzunluğunda yeni bir pist inşa edilecek. Pistin 2015 yılında tamamlanması bekleniyor. Yolcu kapasitesi 30 mn'dan 70 mn'a çıkacak.*Sabah.

Beyaz etçinin 2025 ihracat hedefi 2.5 milyar dolar.*Dünya.

İBB TEM başta olmak üzere trafik sorununun çözümü ile ilgili çalışmalar yapıldığını açıkladı.*Hürriyet.

Türkiye'de 10 milyar USD'yi aşan yeni liman ve kapasite artırım yatırımları bulunuyor.*Dünya.

Az gelişmiş bazı illerde işverenlere 6 puana kadar ilave sigorta prim desteği sağlayacak.*Sabah.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük bankası National Bank of Abu Dhabi yatırım bankacılığı ile Türkiye'ye girmeye hazırlanıyor.*Sabah.

Yukarı