Basından Seçme Haberler

18.05.2015

 

 • Fitch Ratings, Yunanistan'ın yerli ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını "CCC" olarak teyit etti. Fitch, Yunanistan'ın 17 Ocak'ta "durağan"dan, "negatif"e çevirdiği görünümünü ise değiştirmedi. Kurum, karara gerekçe olarak bankacılık sektöründeki sınırlı likiditenin kamu finansmanı üzerinde oluşturduğu baskıyı gösterdi. IMF Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, Yönetim Kurulu'na Yunanistan'ın kurtarma programı müzakereleri ile ilgili süreçte ilerleme olduğunu ancak büyük önem arz etmediğini söyledi. *BloombergHT IMF, Yunanistan hakkında tüm olasılıklar üzerinde çalıştıklarını ancak temel senaryolarının Yunanistan'ın Euro'da kalması olduğunu açıkladı. *CNBCe Yunan hükümeti, ülkenin en büyük limanı olan Pire Limanı'nın özelleştirilmesini kabul etti. *EurActiv Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras IMF, ECB ve Avrupa Komisyonu'na gönderdiği mektupla kreditörlerin kendilerine likidite desteği sağlamaması durumunda, Mayıs'taki 850 milyon dolarlık IMF ödemesini yapmayacakları söyledi. *Hürriyet
 • Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe gerçekleşmelerinin hedeflerle uyumlu seyrettiğini söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe gerçekleşmelerinin hedeflerle uyumlu seyrettiğini söyledi. *BloombergHT
 • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, uyguladıkları politikaların finansal varlıkların değerini yükselttiğini kabul ettiğini, ancak daha önemli olanın bu sayede yatırım ve borçlanma maliyetlerinin düşmesi olduğunu ifade etti. *CNBCe Draghi, toplamda 1 trilyon Euro'yu aşan tahvil alım programına erken son verecekleri iddialarına karşı çıktı ve esnek para politikalarının fiyat balonlarına yol açtığına ilişkin bir sinyal almadıklarını söyledi. *EurActiv
 • İran ile P5+1 ülkeleri arasında nihai anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakerelerin dördüncü turu, 20 Mayıs'ta Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılacak. *CNBCe
 • Yapılacak ihalenin aslında bir4G ihalesiolduğunu belirten Elvan, "Basında oldukça yanlış bir algıya neden oldu. Teknoloji serbest ihale, bu tüm teknolojilere açık olan bir ihale,5Gde bu ihalenin kapsamında olan bir husus. Türkiye olarak biz artık 3G'de olduğu gibi daha ileri seviyede, bir anlamda4.5Gile piyasaya gireceğiz" dedi.*BloombergHT.
 • TCDD, 6 ay içinde altyapı ve taşımacılık olarak ikiye ayrılacak. Taşımacılık şirketi TCDD Taşımacılık adıyla faaliyet gösterecek. TCDD'nin altyapı şirketi, özel sektöre demiryolları hatlarını açacak. Özel sektör, işletmecilik yapacağı hattı belirleyecek. Her bir hat için 10 yıla kadar hizmet sözleşmesi imzalanabilecek. Firmalar, isterlerse işletmecilik yapacakları tren yolunu ya da hattını inşa edebilecek. Bu hat, zorunlu olarak rakip işletmecilere bedeli karşılığında açılacak.*Yeni Şafak.
 • Yem Sanayicileri Birliği YKB Karakuş, gıda fiyatlarına karşı para politikalarının işlemediğini belirtti.*BloombergHT.
 • Babacan: Türkiye'de bankacılık sistemi, güçlü sermaye yapısı ve likidite pozisyonuyla Avrupa'daki en sağlam bankacılık sistemlerinden biri.*BloombergHT.
 • DHMİ Genel Müdürü Yıldırım, Sabiha Gökçen Havalimanı'na ikinci pist yapılması için yapılan ihaleyi kazanan YSE Yapı firması ile sözleşme imzalanacağını belirtti.*CNBCe.
 • EPDK Başkanı Yılmaz, akaryakıt istasyonlarında satılan her üründen yılda bir kez analiz yaptırma yükümlülüğünü kaldırdıklarını, böylece dağıtım şirketlerinin maliyetlerinin düşürdüklerini söyledi.*CNBCe.
 • Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, Fed faiz artırmaz ve Türkiye'de siyasi istikrar devam ederse ikinci 6 ayda da otomotiv pazarının pozitif geçebileceğini belirterek hedefin 900-950 bin olduğunu söyledi.*Dünya.
 • Otomotiv sektörünün ihracattaki payı yüzde 76,68'i bulmasına rağmen, lokomotif pazarı AB'de "parite" yüzünden yüzde 3,30 kayıpla karşılaştı.*Dünya.
 • İZMİR'in Menderes İlçesi'nde, eski beldelerden Gümüldür'de bir kişinin evinin bahçesinde beslediği ve telef olan 4 tavukta kuş gribi tespit edildi. Bunun üzerine bölgedeki bir mahalle karantina altına alındı.*Milliyet.

 

 

Yukarı