Piyasa Emri (Market Execution)

YFTRADEFX

Piyasada oluşmuş o andaki fiyattan verilen alış ya da satış emridir. Sisteme direkt olarak iletilen emir o anda piyasada geçerli olan fiyattan gerçekleşir.

Buy Stop

Piyasada işlem görmekte olan fiyattan daha yüksek bir fiyata alış emri girmek için kullanılır. Genellikle yatırımcının belirlemiş olduğu direnç noktasının kırılması halinde piyasanın daha da yukarı gideceğine inanılması durumunda kullanılan bir emir türüdür. Alım için girilen fiyatın piyasada işlem görmesi halinde bu emir aktif hale gelerek sisteme iletilir.

Sell Stop

Piyasada işlem görmekte olan fiyattan daha düşük bir fiyata satış emri girmek için kullanılır. Genellikle yatırımcının belirlemiş olduğu destek noktasının kırılması halinde piyasanın daha da aşağı gideceğine inanılması durumunda kullanılan bir emir türüdür. Satım için girilen fiyatın piyasada işlem görmesi halinde bu emir aktif hale gelerek sisteme iletilir.

Kâr Al (Take Profit)

İleriye yönelik bir pozisyon kapatma emridir ve bu emir türünün işlevi, pozisyonu karla sonlandırmaktır. Emir olarak girilen fiyatın piyasada işlem görmesi halinde bu emir aktif hale gelerek limit fiyatlı olarak sisteme iletilir ve o seviyedeki mevcut likidite kadar işlem gerçekleşir. Likiditeye bağlı olarak parçalı gerçekleşme söz konusu olabilir.

Buy Limit

Piyasada işlem görmekte olan fiyatın mevcut seviyesinden daha düşük bir seviyede alım yapmak için kullanılan emir türüdür. Yatırımcı bu emri vererek istediği fiyata düşen parite çiftinin bu seviyeden dönerek tekrar yükselişe geçeceğini düşünmektedir. Mevcut fiyatın alım için girilen fiyata gerilemesi durumunda emir, limit fiyatlı olarak sisteme iletilir ve o seviyedeki mevcut likidite kadar işlem gerçekleşir. Likiditeye bağlı olarak parçalı gerçekleşme söz konusu olabilir.

Sell Limit

Piyasada işlem görmekte olan fiyatın mevcut seviyesinden daha yüksek bir seviyede satış yapmak için kullanılan bir emir türüdür. Yatırımcı bu emri vererek fiyata yükselen parite çiftinin bu seviyeden dönerek tekrar düşüşe geçeceğini düşünmektedir. Mevcut fiyatın satış için girilen fiyata yükselmesi durumunda emir, limit fiyatlı olarak sisteme iletilir ve o seviyedeki mevcut likidite kadar işlem gerçekleşir. Likiditeye bağlı olarak parçalı gerçekleşme söz konusu olabilir.

Zararı Durdur (Stop Loss)

İleriye yönelik pozisyon kapatma emridir ve bu emir türünün işlevi, zararı sınırlamak amacıyla açık olan pozisyonu belirli bir fiyattan kapatmaktır. Emir olarak girilen fiyatın piyasada işlem görmesi halinde bu emir aktif hale gelerek sisteme iletilir.

Uyarı

Piyasanın gapli açılış yaptığı veya sert hareketlerin yaşandığı bir anda piyasa emirleriniz piyasadaki fiyattan gerçekleşebilir, pozisyonlarınız stop-out olabilir.

Yukarı