Kaldıraçlı alım satım işlemleri çok risklidir!

YFTRADEFX

Kaldıraç etkisinin tarafınıza yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi yüksek zararlara da yol açabileceği ihtimalini daima göz önünde bulundurmalısınız. Ters fiyat hareketleri sonucunda hesabınızdaki paranın tümünü veya daha fazlasını kaybedebilirsiniz. Pozisyonlarınızı, riskinizi, margin call (teminat tamamlama) seviyesini platform üzerinden takip edersiniz, ayrıca bir uyarı yapılmaz.

Margin call seviyesi %100'dür. Hesabınızdaki varlığınız açık pozisyonunuz için gerekli teminatın altına indiği anda; terminal penceresi, işlem tabında bakiye ve teminat bilgisinin bulunduğu satır kırmızıya döner.

Stop-out seviyesi %10'dur. Hesabınızdaki varlığınız, açık pozisyonunuz için gerekli teminatın %10'una indiğinde pozisyonlarınız sistem tarafından otomatik olarak kapatılır. Kapatma işlemi en zararda olan pozisyondan başlayarak hesap %10'un üzerine çıkarılır.

Kar/zarar hesaplaması yatırdığınız teminat miktarı üzerinden değil, aldığınız pozisyon büyüklüğü üzerinden yapılır. Bu nedenle çalıştığınız kaldıraç oranı çok önemlidir.

Kaldıraç oranları pariteler arasında farklılık gösterebilir.

Gün aşırı taşınan poizisyonlarda swap maliyetleri söz konusudur.

Platform, aynı ürün üzerinde aynı anda iki yönlü (kısa ve uzun) pozisyon almaya müsaittir. Pozisyonunuzu kapatmak için işlem yapılırken "emri kapat" seçeneği tıklanmalıdır. Aksi halde ters yönlü yeni bir pozisyon açılır.

Hedef spread oranları piyasa koşullarına göre (önemli veri öncesi, sonrası, gece geç saatler vb) farklılık gösterebilir.

Açık pozisyonlarınızın kar/zarar hesaplamasında; Uzun pozisyonlarınız bid fiyat üzerinden, Kısa pozisyonlarınız ask fiyat üzerinden değerlenir. Piyasa koşulları gereği likiditenin azaldığı, spread oranlarının genişlediği zamanlarda; hesabınız tam hedge (Uzun pozisyonların sayısı Kısa pozisyonlara eşit) olsa bile stop out olma riski mevcuttur.

Buy stop, sell stop, stop loss (zararı durdur) gibi emirler piyasa emir olarak gönderildiği için belirlenen fiyat seviyesinden farklı bir seviyeden gerçekleşebilir.

Piyasanın gapli açılış yaptığı veya sert hareketlerin yaşandığı bir anda emirleriniz piyasadaki uç fiyatlardan gerçekleşebilir, veya pozisyonlarınız stop-out olabilir.

Ani ve ters fiyat hareketleri sonucunda zararınız hesabınızdaki bakiye miktarını aşabilir.

Yukarı