VOB  Piyasa Beklentisi

27.04.2012

İMKB-100 Endeksi son iki gündür negatif yönde ayrıştığı yurt dışı piyasalardan dün pozitif yönde ayrıştı ve günü %1,23 oranında yükselerek 60.677 seviyesinden tamamladı. İşlem hacmi de 3,2 milyar TL ile son sekiz ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Bunda, BRISA, NETAS, GOODY gibi bedelsiz sermaye artırımı beklentisi olan şirketlerin yanı sıra FENER'in de haber etkisiyle hareketli olması etkili oldu. Söz konusu hisse senetlerindeki işlem hacmi, toplam işlem hacminin 1/3'ünü oluşturdu.

Günün ilk yarısında global borsalarda gözlenen satıcılı seyre rağmen 60.000 seviyesinin üzerinde tutunmayı başaran endeks, TCMB'nin enflasyon raporunun ardından kazanımlarını artırdı. TCMB, 2012 için orta noktası %6,5, 2013 ortası için %5 olan enflasyon tahminlerini yılın ikinci raporunda da korurken enflasyondaki düşüş konusunda "çok kuvvetli bir taahhüt" verdiklerini, hedefe ulaşılmasını engelleyecek döviz kuru ya da petrol fiyatları kaynaklı bir durumla karşılaşması halinde ise ek parasal sıkılaştırmanın tekrarlanacağını vurguladı. Ayrıca Fitch analisti Ed Parker'ın Türkiye'nin ekonomide yumuşak iniş sağlaması ve cari açığı düşürmeyi başarması halinde kredi notunun artabileceğini vurgulaması alımları destekledi. Fitch Kasım ayında Türkiye'nin BB olan kredi notunu teyit etmiş görünümü ise pozitiften durağana revize etmişti.

Yurt dışında Avrupa'nın çevre ülkeleri İspanya, İtalya ve Portekiz'de borsalar ortalama %1,0 ve üzerinde düşerken, merkez ülkeleri Almanya, Fransa ve İngiltere'de ise sınırlı yükselişler kaydedildi. ABD borsaları da açıklanan güçlü konut verisi ve beklenenden iyi şirket bilançolarının ardından iki gündür süren yükselişini sürdürdü.

ABD borsalarının kapanışının ardından S&P, İspanya'nın kredi notunu iki kademe indirerek A'dan BBB+'ya düşürdüğünü ve görünümünü de negatife revize ettiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, bütçe açığı ve zor durumdaki bankalara ilişkin endişelere dikkat çekildi ve ekonomik daralmayla mali görünümün birlikte düşünülenden fazla bozulmasının beklendiği bu nedenle Avrupa'nın İspanya'daki duruma müdahale etmesi gerektiği vurgulandı. Söz konusu haberin ardından parite 1,3250 seviyelerinden 1,3175'e kadar geriledi.

Bugün ayrıca Japonya Merkez Bankası tahvil alımlarını 10 trilyon yen (124 milyar dolar) daha artırarak para politikasını bir miktar daha gevşetti ve programın vadesini 2012 sonundan 2013 ortasına uzattı. Bu gelişmeler üzerine sabah saatlerinde %1,0 yükselen Nikkei Endeksi şu saatlerde ise %0,75 eksiye döndü. Baktığımızda Asya borsalarında Nikkei dışında ortalama %0,35 oranında değer artışları olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri %0,30 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise karışık açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 1 baz puan yükselerek %9,45'ten kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9,41-%9,50 bandından geçiyor.

Endeksin bugün yatay açılmasının ardından 60.300 seviyesinin üzerinde kalmaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı