Piyasalardaki Gelişmeler ve Basından Seçme Hbr.

13.05.2013

* ABD Hazine Bakanı Lew, borç tavanının Eylül'e kadar güvende olduğunu söyledi.*BloombergHT.
*  Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de perakende satısların Nisan'da da düsüse isaret etmesi bekleniyor.*BloombergHT.
* Japonya'nın toparlanma stratejisine odaklanan G-7 maliye sefleri, yendeki düsüsü hos göreceklerinin sinyalini verdi.*BloombergHT.
*  Çin'de sanayi üretimi Nisan ayında yüzde 9.3 artarken, perakende satıslar yüzde 12.8 yükseldi.*BloombergHT.
*  G7 ülkeleri vergi mükelleflerini banka zararlarından korumak adına bankacılık sektöründe reformlara hız verme konusunda anlastı.*RTT.
* Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yenilenebilir enerji kaynakların payının 2023 yılında en az yüzde 30 düzeyinde olması, doğalgazın payının yüzde 30'a düsürülmesi ve nükleer enerjinin enerji arz kaynaklarına dâhil edilmesinin hedeflendiğini bildirdi.*Milliyet.
*  Basbakan Erdoğan'ın ABD'ye yapacağı geziye Serbest Ticaret Anlasması (STA) pazarlığı damgasını vuracak.Erdoğan, AB ile STA için masaya oturan Obama'dan benzer anlasmayı Türkiye ile de yapmasını isteyecek.*Star.
*  Dısisleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Reyhanlı saldırısının Suriye muhalefeti ve mültecilerle ilgili olmadığını ve Suriye rejimiyle bağlantılı olduğunu söyledi.*Milliyet.
* Çözüm süreciyle birlikte Diyarbakır'da 110 milyon Euroluk yeni bir yatırım basladı. 1,500 kisiye is sağlayacak olan AVM'de 140 marka yer alacak.*Hürriyet.
* Hükümet, yaslı nüfusa yönelik yeni bir proje üzerinde kafa yoruyor.*Hürriyet.
* 24 Ocak kararları, yıllar sonra, TBMM'de Darbe ve Muhtıraları Arastırma Komisyonu bünyesinde olusturulan 12 Eylül Alt Komisyonu'nun raporuna yansıdı.*Milliyet
Türk müteahhitlerine Afrika ülkelerinden 4 milyar dolarlık yatırım daveti geldi.*Hürriyet.
* Kredi kartı aidatına karsı yalın formül.*Milliyet.
* Fatih projesinde olmazsa olmaz 7 sart.*Hürriyet.
* Türk halkı 2012 yılında kisi bası 20.62 kutu reçeteli ilaç tüketti, bu ilaçlar için kisi bası 106 dolar harcama yapıldı.*Milliyet.

Yukarı