Piyasalardaki Gelişmeler ve Basından Seçme Hbr.

22.04.2013

*Resmi istatistiklerinde değisiklik yapmaya hazırlanan ABD ekonomisinin, bu değisikliklere bağlı olarak Temmuz'da yüzde 3 daha büyük olması bekleniyor.*BloombergHT.
* Almanya'da seçim yaklasırken Sosyal Demokratların isi zorlasıyor.*EurActiv.
* İtalya'da merkez solun yeni cumhurbaskanı adayı Prodi.*EurActiv.
* İspanya bu hafta önümüzdeki yıllara iliskin yeni bütçe planını tanıtacak. Daha çok büyüme ve açık kesintisi üzerinde durulacak.*WSJ.
* Kemer sıkma politikalarından ötürü baskıyla karsılasan İngiltere Maliye Bakanı Osborne, küçük ölçekli sirketlere sağlanan kredileri artırmaya hazırlanıyor.*BloombergHT.
* Japonya maliye bakanı Aso deflasyondaki iyilesmenin merkez bankasının 2 yıllık hedefinden daha uzun sürebileceğini ve ekonomideki toparlanmanın birkaç yıl öteleneceğini söyledi.*WSJ.
* Çin Merkez Bankası Baskanı Zhou, yeniden yapılandırma için daha yavas büyümenin gerektiğini savundu.*BloombergHT.
*G-20 ülkelerinin BOJ'un tesvik politikalarına karsı çıkmaktan kaçınmasıyla Tokyo Borsası 2008'den bu yana en yüksek seviyesine isaret etti.*BloombergHT.
* Dünya ekonomisinin yeni bir yavaslama dalgasıyla karsı karsıya kalması, kemer sıkma politikalarını yeniden gözden geçirtecek.*BloombergHT.
* Rusya, Güney Kıbrıs'ın petrol aramalarında Türkiye'nin itirazını dikkate aldıklarının sinyalini verdi.*Sabah.
* Bankalararası Kart Merkezi (BKM) raporuna göre 2008 yılında her 100 liralık islemin 5 lirası internetten yapılırken,2012'de bu tutar 9 liraya yükseldi. 2023'te sanal alısverise 356 milyar harcayacağız.*Sabah.
*Kentsel dönüsümün finansmanına TOKİmodeli. 2B'den beklediği geliri alamayan Bakanlık, "Arsa temin modeli" ile dönüsümde belediyelere kaynak
aktaracak. Elde edilen gelirle, vatandasın hak edis parası ödenecek.*Zaman.
* Banka ücretlerine BDDK ayarı.*Dünya.
* Bakan Yazıcı: Türkiye'deki perakende sektörünün büyüklüğü 2002'de 48 milyar lira iken 2010'da 280 milyar liraya yükseldi.*BloombergHT.
*Reuters haberine göre Sabancı Holding Fransız Carrefour ile Türkiyede'ki CarrefourSA'nın satısı ile görüsmelere devam ediyor. CarrefourSA'nın %39'u Sabancı Holding'e ait olup, %58'I Fransız Carrefour tarafından kontrol edilmektedir. Tarafların operasyonel konularda anlasamayıp uzun süredir ortaklığı sonlandırmak istedikleri piyasa tarafından bilinmekte olup zira geçtiğimiz yıl Sabancı Holidng tarafından bu durum resmi olarak da açıklanmıstır. Ancak bu ortaklığın sonlandırılması süreci uzun sürmektedir ve henüz bir sonuca ulasılmamıstır. Piyasada CarrefourSA'nın
gayrimenkullerinin fiyatlaması konusunda tarafların anlasamadığı konusuluyordu. SAHOL su asamada ya tamamen kontrolü ele alacak veya tamamen satıp perakende sektöründen (gıda perakendesi) çıkmıs olacak. Reuters haberinde SAHOL'ün payını Fransız Carrefour'a satısta sonayaklasıldığından bahsediliyor. Zira gün içinde çıkan SAHOL'ün DiaSA'daki payının satısı için Gözde Girisim ile anlastığı haberi bu tezi
desteklemektedir.
*Yıldız Holding'in DiaSayı satın almasıyla SAHOL 2012 yılı karının %8'i olarak yaklasık 150 mn TL satıs karı elde edecektir. Dsleme göre FD/Satıslar oranı 0.43x ile satıs yapılırken zarar eden DiaSa negatif FAVÖK ile faaliyet sürdürmektedir. GOZDE MGROS'tan Sok'u 0.5x FD/Satıs oranıyla satın almıstı. Bu satın alımla birlikte Sok BIMAS'ın 3500 mağazasından sonra 2500 mağaza ile sektörde ikinciliğe yükselmis oldu. GOZDE'nin portföy büyüklüğü DiaSa'nın alımıyla %73 artmıs oldu

Yukarı