Piyasalardaki Gelişmeler ve Basından Hbr.

17.05.2013

* ABD'de konut başlangıçları beklentiden daha fazla düşerken konut izinleri 5 yılın en yükseğinde açıklandı.*FT.
*Düşen enflasyon ABD'de şirketlerin fiyatları artırmalarına engel olurken toparlanmanın sürdürülebilirliğine ilişkin şüpheleri artırıyor.*WSJ.
* San Francisco Fed Başkanı Williams, Fed'in tahvil alımlarını yazdan itibaren azaltmaya başlayabileceğini söyledi.*BloombergHT.
*Euro bölgesi ticaret fazlası 1999 yılından beri en yüksek Mart ayı verisine ulaştı. Artan ihracat gerileyen ithalat iç talebin zayıflığına işaret ediyor.*WSJ.
* Almanya Şansölyesi Merkel, ayakta kalabilmek için euronun daha yakın bir ekonomik koordinasyon içerisinde çalışmasının gerektiğini söyledi.*BloombergHT.
* Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Fransa'nın bütçe açığını AB sınırlarına çekmesi için verdikleri iki yıl ek süre karşılığında Paris'in de ekonomide reform konusunda daha çok çaba sarf etmesini istedi.*EurActiv.
*Santander İspanya ekonomisinde iyileşme işaretleri görülmektedir.*CNBC.
* Avrupa bankacılık otoritesi yapılan varlık kalitesi gözden geçiriminin sermaye yeterliliklerinin test edilmesi amacı taşıdığını söyledi.*FT.
* Uluslararası Para Fonu, merkez bankalarının parasal genişleme programlarından çıkış aşamasında büyük risklerle karşı karşıya olacağını söyledi.*BloombergHT.
* Japonya'da makine siparişleri ay bazında artış gösterdi. Şirketlerin güveni zayıf yen ile artıyor.*FT.
*Moody's'in Türkiye'nin notunu artırmasıyla, Türkiye 1992 yılından beri ilk defa iki uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan uzun dönemli yabancı para cinsinden "yatırım yapılabilir" kredi notu aldı.*Milliy
*Denizcilik İşletmeleri'ne ait olan Salıpazarı Liman Bölgesinin 30 yıllığına işletme devrini yapmıştır. Projenin 3 yılda tamamlanması bekleniyor. 350-400 mn USD yatırım harcaması yapılması bekleniyor. Galataport projesinde oteller, alışveriş merkezleri ve turistik tesisleri ile duty-free olacaktır. Salıpazarı Limanı Akdeniz'deki en kalabalık 10 liman arasındadır. Liman 2011 yılında 420 gemi ve 628 bin yolcu ağırlamıştır.

Yukarı