Piyasalardaki Gelişmeler ve Basından Hbr.

16.05.2013

* Lacker, Fed'den gelecek daha fazla tesviğin büyük ihtimalle büyümeyi desteklemeyeceğini ileri
sürdü.*BloombergHT.
* ABD'de yakıt fiyatları %6 ve gıda fiyatları %0.8 düserken enflasyon yatay kaldı.*NYT.
*Merkel'in ekonomi danısmanı Almanya'nın fiili durgunluk içinde olduğuna isaret etti.
* Son verilere göre Euro Bölgesi'nin ekonomisi, bu yılın ilk üç ayında da küçülmeye devam ederek üst üste altıncı çeyrekte de küçülmüs oldu. 1995'ten bu yana en uzun süreli ekonomik durgunluk olarak kayıtlara geçti.*EurActiv.
*AB maliye bakanları AB'nin 2013 bütçesi için 7.3 milyar Euro'luk ek kaynak sağlanması üzerinde anlastı. AB'nin 2014-2020 yıllarını kapsayan gelecek uzun dönem bütçesi üzerindeki görüsmelerin önü açılmıs oldu.*BloombergHT.
* Avrupa Birliği, Çin ile yasadıkları ticari anlasmazlıklar serisine bir yenisini ekliyor. Avrupa Komisyonu, Çinli mobil telekomünikasyon aracı üreticileriyle ilgili olarak rekabet sorusturması açmaya hazır olduklarını söyledi.*EurActiv.
* Avrupa Komisyonu hurda çelik arzını koruyacak önlemler alacak.
* Tüketici harcamaları ve ihracat kazançlarının desteğiyle Japon ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte yıl bazında %3.5 ile son yılın en güçlü büyümesini kaydetti.*BloombergHT.
* Japon yatırımcılar geçen hafta yabancı tahvillerde 186.4 milyar Yen tutarında alım yönünde kalmaya devam etti.
* Büyüme endiselerinin etkisiyle dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de doğrudan yabancı yatırımlar beklentinin altında kaldı.*BloombergHT.
Galataport ihalesi bugün yapılacaktır. Dhaleye Doğus Holding, Alarko Holding istiraki Alsim Alarko Sanayi, Polimeks-Folkart-Sembol konsorsiyumu, TRGYO ve GLYHO-OZKGY-Delta Proje konsorsiyumu teklif vermistir.
* Alkol yasası düzenlemesinde turistik tesisler, turizm belgesi, otoyollarda konaklama tesisleri kapsam dısına çıkarılıyor. Bira ismiyle değil sirket ismiyle reklam yapılabilecek. Yurtiçi ve dısında fuar organizasyonlarda alkollü içki tanıtımı yapılabilecek. Reklam ve tanıtıma yönelik yasak genisletilerek tüketiciye yönelik reklam yasağı getirildi. Alkollü içkilerin indirimli satılamayacağı hükmü de kaldırıldı.*Hürriyet.
* Otomotiv sektörü ihracatı Mayıs ayı ortasında ay bazında %8.8 düserken yıl bazında %12.6 artıs kaydetti. Yılbasından beri toplam ihracat yıl bazında %2.4 artıs göstermistir. Çelik ihracatı Mayıs ayı ortasında ay bazında %8.3 artarken yıl bazında %6.4 düsüs kaydetti. Yılbasından beri toplam ihracat yıl bazında %3.1 düsüs göstermistir.
* MSCI Türkiye Small Cap Endeksine ASUZU, ASYAB, HLGYO, KOMHL, TKFEN, TEKST ve TRGYO eklenirken AFYON, ASELS, BUCIM ve ULKER
çıkarılmıstır.

Yukarı