Piyasalardaki Gelişmeler ve Basından Haberler

11.04.2014

* Draghi niceliksel genişlemeye hazır olduklarını ancak enflasyon beklentilerinin çapalandığını söyledi.
* ECB Başkan yardımcısı düşük enflasyonla mücadele edileceğini ancak her şeyi merkez bankasından beklememek gerektiğini belirtti. Hükümetlerin yatırımları ve talebi artırıcı adımlar atmaları gerektiğini ekledi.
* Faizi yüzde 0.5'te tutan BOE, varlık alım programının büyüklüğünü değiştirmedi.*Dünya.
* Kriz sürecinde 4 yıl boyunca piyasalardan borçlanma yoluna gidemeyen Yunanistan, bu aranın ardından bugün yaptığı 5 yıl vadeli 2,5 milyar TL'lik tahvil ihracını %4,95 faiz ile beklentilerin altında başarıyla tamamladı.*Euronews.
* Çin'de üretici fiyatları düşerken, enflasyon hedef düzeyin altında kalarak Başbakan Li'ye büyümeyi destekleyici adımlar atması için daha fazla imkân sağladı.*BloombergHT.
* Brezilya Merkez Bankası bir yıldır devam eden parasal sıkılaştırma sürecinin sonuna gelindiğini belirtti ancak faiz artırımına ara verileceğini işaret etti ancak zamanlamaya ilişkin bilgi verilmedi.
*Putin, Ukrayna'nın borçlarını ödememesi halinde ülkeye doğalgaz satışını durduracaklarını ve bunun Avrupa'ya doğalgaz tedariğini sekteye uğratabileceğini söyledi.*EurActiv.
* KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise Anastasiadis'in kendisi göreve gelmeden önce müzakerelerde kaydedilen aşamayı yok saymak istediğini, bunun da 'zamana oynama' olarak değerlendirilebileceğini belirtti.*EurActiv.
* Moody's, Türkiye'nin BAA3 olan kredi notunu teyit ederken kredi notu görünümünü durağandan negatife revize etti.*Reuters.
* Moody's tarafından yapılan açıklamada, belirsiz politika ortamından dolayı Türkiye'ye ilişkin büyüme beklentilerinin orta vade için zayıf olduğu belirtildi. Türkiye'nin dış finansman durumu üzerindeki artan baskının, yurtiçi ve yurt dışında yatırımcı güvenini olumsuz etkilediği de ifade edildi.*Reuters.
* JCR Eurasia Rating Başkanı Ökmen, "Türkiye'nin not ve görünümü üzerindeki siyasi risklerin negatif etkileri hala devam etmektedir" açıklamasında bulundu.*BloombergHT.
* Türk ekonomisindeki risklere dikkat çeken IMF, Türkiye'de kırılganlığın, yüksek olduğunu söyledi.*Dünya.
* SPK Başkanı Ertaş, "Türkiye'de şirketlerin artık daha fazla banka kredileri ile büyüyemeyeceğine inanıyorum. Özkaynak ile finansmanın önemli olacağı bir döneme giriyoruz" dedi.*Dünya.
* SPK, Sermaye ve kanuni yedek akçelerin toplamının yarısının karşılıksız kaldığının tespiti halinde, şirket yönetim kurulunun genel kurulu derhal toplantıya çağırmak ve iyileştirici önlemleri genel kurula sunmakla yükümlü olduğunu. Sermaye ve kanuni yedek akçelerin toplamının üçte ikisinin karşılıksız kaldığının tespiti halinde, şirket yönetim kurulunun, şirketin borca batıklık durumunu da incelemesi gerektiğini, Faaliyet konusu sportif faaliyetler veya söz konusu faaliyetlerden elde edilen gelirlerin yönetilmesi olan halka açık ortaklıkların, TTK 376 bilançosunda yer alan varlıklarını her durumda en çok 2 yıllık, diğer halka açık ortaklıkların ise 5 yıllık periyotlarla yeniden değerlemesini yaptırmalarının zorunlu olduğunu belirtmiştir.
* ÖİB Aksu "2014'te de özelleştirmelere aynı hızla devam etmeyi planlıyoruz. Bu ay içerisinde, elektrik üretim tesisleri ile ilgili teklifleri alıyoruz, Kemerköy ve Yeniköy'de 1050 megavatlık bir santralin özelleştirme tekliflerini alıyoruz. Önümüzdeki hafta Çatalağzı ve Yatağan ile ilgili teklifleri almış olacağız, bunlar önemli özelleştirmeler. Bu dört tane santralin özelleştirmesi bittikten sonra diğer termik santrallerin özelleştirmelerine başlayıp kısa zamanda tamamlamayı düşünüyoruz. Milli Piyango ihalesi için Nisan ayında ön yeterlilik tekliflerini alacağız, Mayıs ayında da nihai teklifleri alacağız" dedi.*BloombergHT.
* Özeleştirme İdaresi, muhammen bedeli 25 milyon lira olan İstinye'deki 158 bin m2'lik arsayı satışa çıkardı.*Dünya.
*31 ABD'li senatör Obama yönetimine Türk ve Meksika çelik şirketlerine, ABD çelik şirketlerine zarar verdikleri gerekçesiyle gümrük vergisi uygulanması çağrısında bulundu. ABD Ticaret Bakanlığı konuyu ülke ülke değerlendirdiklerini açıkladı.*Hürriyet.
* Şahdeniz-2 Projesi'nde bir aşama daha geçildi. İki deniz platformun destek blokları, boru direklerinin ve sualtı yapıların inşasına yönelik 750 milyon dolarlık anlaşma imzalandı. projenin 2018 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Şahdeniz-2 havzasında doğalgazın çıkarılması, Güney Kafkasya Boru Hattı'nın genişletilmesi, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projeleri'nin (TAP) değerinin toplamda 40 milyar dolar olarak gösteriliyor.*Milliyet.
* İran ve Azeri gazını dünyaya bağlayan Türkiye, enerjide yeni projeler için de en iyi güzergâh olarak görünüyor. Uzmanlar, Akdeniz gazı için Türkiye seçeneği üzerinde duruyor.*Sabah.
*Otomotiv yan sanayi bu yılın ilk çeyreğinde 2 milyar 482 milyon 698 bin dolarlık dış satımla otomotiv sektöründe ihracatın yüzde 44'ünü gerçekleştirdi.*BloombergHT.
*Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) verilerinden derlenilen bilgiye göre, ilk üç ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 azalışla bin 727 otobüs üretildi. İhracat ise geçen yıla göre 765'ten 913'e yükselerek, yüzde 19 arttı.*Dünya.
* Dünyada 2013 yılında yenilenebilir enerji sistemlerine yapılan toplam yatırım miktarı, önceki yıla göre yüzde 14 azalarak 214 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.*BloombergHT.
*Toplam kredi hacmi 4 Nisan haftasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,60 oranında ve 2013 yıl sonuna göre yüzde 2,54 oranında artarken, önceki haftaya göre ise yüzde 0,95 oranında azaldı. 
* GAİB verilerinden derlenilen bilgiye göre, geçen yılın üç aylık döneminde 348 milyon 657 bin dolar olan halı ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 9,4 artarak 381 milyon 571 bin dolara yükseldi. İhracat içerisinde en yüksek payı makine halısı aldı.*Dünya.
*Seçimlerin bittiğini asıl gündemin ekonomi olması gerektiğini belirten İTO Başkanı Çağlar "Reel sektörde başarı, düşük faizli ve istikrarlı bir ekonomiden geçiyor. Faizdeki seviyelerin en kısa zamanda düşmesini bekliyoruz" dedi.*Star.

Yukarı