Piyasalardaki Gelişmeler ve Basından Haberler

05.07.2013

* Gelen ekonomi verilerinin ABD'de karışık olması tarım dışı istihdam verisinde beklentinin altında kalınmasına yol açabilir.*FT.
* Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi: Rekor düşük faize devam.*Sabah.
* IMF, İtalya'nın ekonomik toparlanması karşısındaki zorluklara devam ettiğini söyledi.*BloombegHT.
* Lizbon hükümetinin devamını istediğini söyleyen Portekiz Cumhurbaşkanı Silva, krizi çözmek için Başbakan Coelho ile görüştü.*BloombergHT.
* AB Liderleri, KOBİ'lerin uygun kredilere erişimi, genç insanların iş bulmak için kolayca seyahat edebilmesi ve Avrupa fonlarının daha iyi kullanımı gibi konuları konuştu. Liderler, genç işsizliğiyle mücadele için 8 milyar Euro fon ayırmıştı.*EurActiv.
* Obama ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Merkel'in sözcüsü, AB-ABD serbest ticaret anlaşmasının 'birinci öncelik' olmaya devam ettiğini söyledi.*EurActiv.
*Nomura, para politikalarının son 4 yılda fazla gevşek kaldığı gerekçesiyle Çin, Hong Kong ve Hindistan'ı finansal olarak "yüksek tehlike bölgesi" ilan etti.*BloombergHT.
* Eurostat ve TÜİK verilerine göre yılın ilk çeyreğinde yüzde 3 büyüyen Türkiye'nin durumu AB üyesi 28 ülkenin 26'sından çok daha iyi.*Haber Türk.
* S&P, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin finansman koşullarda sıkılaştırma gibi zorluklarla karşılaşabileceğini söyledi.*BloombergHT.
* Mısır'da Mursi yönetiminin ordu müdahalesiyle devrilmesine rağmen uluslararası kamuoyu, Batılı liderler ve medya darbe sözünü kullanmaktan özenle kaçınıyor. Müslüman Kardeşler'de 400 gözaltı.*Milliyet.
* Borsa-kur-tahvil üçgeninde dengeler yeni seviyelerde kuruluyor. Önümüzdeki dönemde faizlerin yükseleceği beklentisi ise sanayicileri politika değiştirmeye zorluyor.*Dünya.
* Fatih Projesi kapsamında yarın yapılacağı duyurulan ikinci ihale 23 Temmuz'a ertelendi. Edinilen bilgilere göre firmaların ek süre talebi üzerine ertelenen ihaleyle 347 bin 367 akıllı tahta, 41 bin 996 doküman kamera, 13 bin 645 çok fonksiyonlu A3 yazıcı ve 28 bin 351 A4 yazıcı satın alınacak.*Sabah.
*Mısır'da 2 milyar dolarlık yatırımı olan ve bu ülkeye yılda 4 milyar dolara yaklaşan ihracat yapan 250 Türk şirketi endişeli.*Hürriyet.
* Kanal İstanbul projesinin güzergâh planına göre 44 km uzunluğundaki kanal Yeniköy'den başlayıp Sazlıdere Barajını takip ederek Küçükçekmece Gölü'nden denize dökülüyor.*Sabah.
* İstanbul 2020 Olimpiyatlarını alırsa 4.8 milyar dolar yatırım yapacak. Olimpiyat Köyünü TOKİ yapacak.*Zaman.
* TFF Başkanı Demirören bugün saat 13.00'te basın toplantısı yapacak.
* Üreticiler alkollü içecek fiyatlarına yüzde 2.5 ila yüzde 10 oranında enflasyon zammı yapmaya hazırlanıyor. Sigara üreticileri ise kaçak sigara tüketimindeki yüksek artış nedeniyle enflasyon artışını sineye çekip, fiyatlarına zam yapmamayı düşünüyor.*Hürriyet.
*THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, yerli uçak ?Türkkuşu'na ilişkin, "Uçağımızın şu anda bütün çalışmaları tamamlandı, inşallah 2014 yılının ilk aylarında test uçuşlarına başlıyor. Devamında da daha yeni tipler ve yeni uçaklar üreteceğiz" dedi.*Hürriyet.
*Öngörülemeyen nedenlerden dolayı çelik üretimi gerilerken çelik fiyatları %10 artış göstererek Ocak ayı başından beri en yüksek seviyesine çıktı.*WSJ.
*Elektrik üretimi haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 1 azalarak 19 milyar 715 milyon kWh oldu. Elektrik tüketimi ise haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 artarak 20 milyar 113 milyon kWh olarak gerçekleşti.*Hürriyet.
* Batı Karadeniz'in kömür ve demir çelik başkenti Zonguldak, yeni hamle yapmak için Filyos Vadisi Projesi'nin hayata geçmesini bekliyor. Proje, Anadolu ve Batı Anadolu'daki sanayicinin ürettiklerini kuracakları liman üzerinden Karadeniz, Orta Avrupa ve Balkan ülkelerine göndermesini sağlayacak. Yıllardır proje için yer tahsisi bekleyen şehir, bu projeyle 14 milyar dolarlık yatırım çekmeyi hedefliyor. Filyos Projesi doğrultusunda tersaneler, demir çelik fabrikaları, enerji santralları, liman, çimento ve mobilya fabrikaları gibi tesislerin kurulması öngörülüyor.

 

Yukarı