Piyasalardaki Gelişmeler ve Basın Hbr.

07.05.2013

* Fed'in son anketlerinden biri, bankaların, sirket kredileri standartları ve sartlarını gevsetmeye basladığına isaret etti.*BloombergHT.
*  Euro Bölgesi perakende satısları Mart ayında ekonomideki risklerden ve sıkılastırıcı tedbirlerden dolayı iç talebin gerilemesi neticesinde düsüs kaydetti.*RTT.
* AMB Baskanı Draghi, Euro Bölgesi merkez bankasının gerekirse ekonomideki zayıflığa bağlı olarak tekrar faiz indirmeye hazır olduğunu söyledi.*BloombergHT.
* İtalya istatistik kurumu 2013 yılı görünümünü iç talepteki zayıflık nedeniyle düsürdü.*RTT.
*Slovenya'da iktidardaki merkez sol koalisyon, mali reformların önünü açacak anayasal değisiklikler için muhalefetle anlasmaya varamadı.*EurActiv.
*Japonya Maliye Bakanı Aso parasal gevseme adımlarının piyasalar ve ekonomi üzerindeki etkilerinin görülmesi için birkaç ay daha geçmesi gerektiğini söyledi.
*Çin Kabinesi, dünyanın en büyük 2. ekonomisinin bu yılki hedefleri arasında yuanın konvertabilitesi planının da yer aldığını söyledi.*BloombergHT.
*Endonezya hane halkı harcamalarındaki gerileme nedeniyle düsen ithalat ve yatırım nedeniyle 2010 3'üncü çeyreğinden beri en düsük büyüme performansını sergiledi. 2013 ilk çeyreğinde yıl bazında %6.02 büyüdü.
* Perakendede stoklar sisti. 15-50 gün arasında olması gereken stok gün sayısı bazı zincirlerde 150'yi buldu. Sirketler, ellerinde kalan malları eritmek için '2 al 1 öde' kampanyalarına basladı.*Sabah.
* Gül: Üzgünüm yeni anayasa olmuyor.*Radikal.Türk -Ds Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Baskanı Pevrul Kavlak, otomotivden beyaz esyaya, elektronikten demir çeliğe kadar metal sektöründe çalısan 115 bin isçi için grev kararı alındığını açıkladı. Karar 60 gün içerisinde uygulamaya geçebilir.*Sabah. Yorum: Anlasmanın yakın zamanda olmasını bekliyoruz. Bu nedenle ilgili hisseler üzerinde haberin etkisinin nötr olmasını bekliyoruz.
* Türkiye tarihinin yatırım bedeli bakımından en büyük ihalesi olan 3'üncü havalimanının finansmanıyla ilgili tartısmalara Ulastırma, Denizcilik ve Haberlesme Bakanı Binali Yıldırım son noktayı koydu. Yıldırım, 22 milyar 152 milyon euroluk teklifle Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girisim Grubu'nun üstlendiği projeyle ilgili hiçbir finansman sorunu olmadığını belirtti.*Sabah.
* İlk defa bir ordu efsanevi Kalasnikof'u bırakıp Türk tüfeği kullanacak. 18 milyon TL'lik projenin sahibi Sarsılmaz, TÜBDTAK ve iki üniversite ile SAR 223'ü üretti.*Sabah.
• Savunma Sanayii Müstesarlığı (SSM) ve Sikorsky, Black Hawk helikopterlerinin Türkiye'de üretilmesine yönelik sözlesmenin son asamasına geldi..*Sabah.
*Sıra yerli nükleere geldi, santral halka arz yolunda.*Milliyet

Yukarı