Ödemeler Dengesi, Mayıs

11.07.2014
  • Mayıs Ayı cari açığı 3,4 milyar dolarla 3,9 milyar dolar olan piyasa beklentisinin bir miktar altında gelirken, yılbaşı bugün cari açık 19,8 milyar dolar ile yıllık bazda %38,5'lik düşüşe işaret etti.12 aylık birikimli açık ise 52,6 milyar dolar ile geçen sene Nisan ayından itibaren en düşük seviyesine geriledi.
  • %34,5 daralma kaydeden ticaret açığında altın ticaretindeki tersine dönüş etkili oldu. Altın ticareti Mayıs ayında 0,6 milyar dolar açık verse de bu rakam geçen senenin aynı döneminde kaydedilen 1,8 milyar dolarlık açığın yalnızca 3'te biri düzeyinde. Buna ek olarak, sırasıyla %6,5 ve -%3,8'lik ihracat ve ithalat büyüme rakamları altın dışı açıkta da toparlanmaya işaret etti.
  • Mayıs ayı net doğrudan yabancı yatırımlar dengesi sıfıra yakın gerçekleşirken, geçtiğimiz aylardaki görece güçlü performans ve azalan açıkla yılbaşı bugün doğrudan yabancı yatırımların cari açığı finansmandaki oranı %20'ye yakın oldu. Diğer yandan, 1,8 milyar dolarlık toplam portföy akımlarının neredeyse yarısını Bankalar tarafından ihraç edilen Eurobond ihraçları oluşturdu.
  • Bankacılık sektörü Mayıs ayında 2,7 milyar dolarlık dış borçlanmayla cari açığın %78'ini finanse ederken, borçlanmanın hepsinin kısa vadeli olması ve son 1 senedeki en yüksek değere işaret etmesi dikkat çekti. Yabancı yatırımcıların mevduatlarında 1 milyar dolarlık azalma olurken, bu kalemde çıkışın son 4 aydır art arda devam ettiğini not edelim
  • Geçen senenin yüksek net altın ithalatının oluşturduğu baz etkisiyle cari açıktaki daralma sürecek. Şubat- Mayıs arası cari açıktaki daralma 10 milyar dolar olurken, bu miktarın neredeyse yarısı altından kaynaklanmış durumda. Fakat, altın dışı açıktaki toparlanma Irak riski ve Avrupa'daki iktisadi faaliyete ilişkin zayıflayan toparlanma sinyalleri dolayısıyla risk altında gözüküyor.

 

Yukarı