Makroekonomik Haberler

04.07.2011

CNBC-e anketi tüketici güveninin Haziran ayında da zayıflamaya devam ettiğini gösteriyor. Ankete göre tüketici güveni bir önceki aya göre %2 azalarak 105,2 seviyesine indi. 2 ay üst üste düşüş kaydeden endeksi, 2Ç11 ortalamasının 1Ç11 düzeyinin kısıtlı bir miktar da olsa üzerinde kalmasının ardından, iç talepte bir yavaşlama göstergesi olarak yeterli bulmuyoruz.

TİM Haziran ayı ön ihracat rakamını 11,5 milyar Dolar olarak açıkladı. Yıllık bazda %25,2 artışa işaret eden bu rakam, aynı zamanda Mayıs ayında kaydedilen %21,2 ve yılbaşından bu güne kaydedilen %20,2'lik yükselişe göre daha yüksek bir ihracat performansına işaret ediyor. Bu veriler ile birlikte 2011 in ilk yarısındaki toplam ihracat 65,8 milyar Dolar'a ulaşıyor. Son açıklanan veriler ışığında sene sonu için öngördüğümüz 139,8 milyar Dolarlık ihracatın hâlen ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz.

ITO'nun hazırladığı geçim indeksi Haziran ayında %0,66 düşüş gösterdi. Ocak ayından bu yana ilk kez yaşanan düşüşün geçtiğimiz yılın aynı ayındaki gerilemenin sadece yarısı kadar gerçekleşmiş olması, indeksin yıllık artış hızının yarım puan artarak %6,42 ile son 6 ayın en yüksek rakamına ulaşmasına yol açtı. Detaylara baktığımızda gıda fiyatlarında yaşanan %2,1'lik gerilemenin esas olarak yaş meyve sebze fiyatlarında %11'i aşan gerilemeden kaynaklandığını ve MB'nin yaklaşık 1 aydır sürekli işaret ettiği ve fiyatlara girdiği şekilde işlenmemiş gıda cephesinde bir düzeltmenin gerçekleştiğini teyit ettiğini görüyoruz. Ancak geçen ay İTO verilerinde gıda enflasyonunda yaşanan gerilemenin bir sene önceki %3,56'lık düşüşün gerisinde kaldığını ve geçim indeksi ile ölçülen yıllık gıda enflasyonunun 1,6 puan artarak %6,87 düzeyine yükselmesine yol açtığını kaydetmekte fayda var. Her ne kadar bu durum Haziran TÜFE tahminimizi oluştururken kullandığımız %3,5 puanlık gıda fiyatı düşüşü varsayımımız için yukarı yönlü risklere işaret etse de geçmiş veriler, geçinme indeksi ve TÜFE serilerinin altındaki gıda enflasyonunun büyüklük bağlamında birbirlerinden çok farklı olabileceğini gösteriyor. Sonuç itibariyle TÜFE'de piyasa beklentisine paralel olan %0,75'lik düşüş beklentimizi korumaya devam ediyoruz.

Yukarı