Makroekonomik Haberler

20.05.2011

Basında yer alan bir habere göre 12 Haziran seçimlerinden sonra cari açığı kontrol almak için yeni önlemler planlanıyor.

1. Kredi kartı kullanımında kullanıcının gelir düzeyine göre üst limit getirilmesi
2. Tüketici kredilerinde KKDF'nin ve mortgage'lar için peşinatların arttırılması
3. BDDK'nın bilanço kalemlerini sınırlayarak sermaye yeterlilik oranlarını sıkılaştırması gibi maliyetleri yükseltecek bir dizi önlemin yanı sıra Maliye politikası tarafında da
4. Özel tüketim ve ithalat vergilerinde artış
5. Enerji fiyatlarında uzun zamandır beklenen zamlar söz konusu haberde işaret edilen tedbirler arasında yer alıyor.

Bunların dışında para politikası tarafında munzam karşılık oranlarındaki artışın sene sonuna kadar devamı, ara malı ithalatına ek vergi getirilmesi ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasını sağlayacak yatırımların tamamlanması gibi uzun vadeli hedefler de herhangi bir kaynağa dayandırılmayan haberin içerdiği diğer detaylar olarak öne çıkıyor.

YORUM: Resmi kaynaklara dayanmayan bu habere temkinli yaklaşıyor daha önce de bahsettiğimiz üzere, bu adımların atılmasının seçim sonrasında yeni bir anayasa için referandum ihtimalinin ortaya çıkıp çıkmamasına bağlı olduğunu düşünüyoruz. Haberde bahsedilen olası önlemler içiresinde kredi talebini sınırlayacak ÖTV artışı gibi tedbirlerin ve bankaların borç verme koşullarını sıkılaştıracak BDDK adımlarının MB'nın zorunlu karşılık oranlarında daha fazla artışa gitmesinden daha etkili olacağını öngörüyoruz.

Yukarı