Makroekonomik Gelişmeler

09.04.2013

Sanayi üretim endeksi Subat ayında kaydettiği %1,6'lık sınırlı artısla beklentilerin bir miktar altında kalan bir performans sergiledi. Sanayi üretiminin sınırlı yıllık artıs hızı gerek %2,2'lik piyasa beklentisinin gerekse Bizim %1,9'luk daha temkinli tahminimizin altında. Ancak Türkiye Dstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan takvim etkisine göre düzeltilmis seri %4,4'lük yıllık büyüme ile son 9 ayın en hızlı artısına isaret ediyor. Ocak ayı verilerinde yapılan sınırlı yukarı yönlü güncellemeler sonrasında ise büyüme hızının %2,1'den %2,3'e revize edildiğini de belirtelim. Böylelikle su ana kadar birinci çeyrek için kaydedilen ortalama sanayi üretim artısı hızı %1,9 olarak ölçülürken, geçen yılın son çeyreğinde görülen %1,4'lük artısa göre de bir miktar ivmelenmeye isaret ediyor. Ocak ayında olduğu gibi pozitif büyümeyi %3,8'lük artıs kaydeden imalat sanayinin tek basına sağladığı, madencilik ve elektrik üretiminde ise daralmanın devam ettiği altı bu dönemle ilgili altı çizilmesi gereken bir tespit.
 Subat ayı verilerinin ekonomik toparlanmanın güç kazandığı yönünde yorumlanabileceğini düsünüyoruz. Ancak %4,7'lik GSYDH büyüme tahminimiz için asağı yönlü risklerin tamamen ortadan kalktığını söyleyebilmek için daha fazla iyilesme görmeye ihtiyaç duyduğumuzu da belirtelim. Dönemsel büyüme hızının pozitif bölgede kalmaya baslamasının iyi bir baslangıç olduğu düsünülebilir. Öte yandan bu temponun 3 aylık ortalamalarından yıllıkladırlar hesapladığımız büyüme hızının Kasım ayından bu yana ilk kez artıya geçmis olması da cesaretlendirici bir gelisme. Merkez Bankası
tarafından geçen ay ortasında uygulanmaya baslayan sıkı likidite kosullarının biraz da sürpriz sekilde ömrünün kısa olması da ileriki aylarda üretimin makul tempoda artabileceği yönündeki beklentimizi korumamıza yardımcı oluyor.

Yukarı