Makroekonomik Gelişmeler

03.01.2013

CNBC-e tarafından açıklanan Tüketici güven endeksi 97,3 ile son 15 ayın en yüksek seviyesine geldi. Hatırlanacağı üzere endeks değeri 4 aydır devam eden aşağı yönlü seyri Kasım ayındaki %16,3 artışla sona ermişti. Tüketici güveninde devam eden toparlanma detaylara baktığımızda hem cari hem de önümüzdeki dönemdeki ekonomik görünümde olumlu algıya yansımış durumda. Anket sonuçları düşen faiz ve yılsonu otomotiv sektörü kampanyalarının, desteğiyle tüketim eğilimi alt kaleminde aylık %19,2'lik artış gerçekleştiğini göstermekte. Sonuçlar 4Ç12'de önceki dönemlere kıyasla daha güçlü büyüme performansı beklentimizi teyit etmekte.
Aralık ayında 53,1 olarak kaydedilen Türkiye İmalat PMI %2,9 artışla son 14 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Kasım ayındaki düşüşün endeks değerinde Ağustos'tan beri yaşanan toparlanmayı sonlandırmadığı ve geçici bir durum olduğu düşüncemiz bugünkü rakam ile teyit edildi. Bu durumla birlikte 4Ç12 ortalaması 52,4 de taşınmış oldu ve 1Ç11 den beri yaşanan en yüksek seviyeye geldi. Bu veriler son çeyrek büyüme performansının önceki dönemlere göre daha güçlü gerçekleşeceği senaryosuna paralel gerçekleşmektedir.
Türkiye İhracatçılar Birliği, 2012 yılında ihracatın %12,7 artış kaydettiğini ve birikimli değerin 151,9 milyar dolara geldiğini açıkladı. Aralık ayında 11,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen ihracat 2011‘in aynı ayına göre %1,4'lik bir gerilemeye denk gelmektedir. İran'la gerçekleşen altın ihracatı dikkate alındığında ihracat performansını daha gerçekçi ortaya koyan altın dışı ihracat rakamı Kasım da %20 artması çalışma günü sayısındaki artıştan kaynaklanmıştı. Bu durum dikkate alındığında ihracat büyüme hızının bir ay aradan sonra negatif gerçekleşmesi dış talebin zayıfladığı sinyalini taşımaktadır.

Yukarı