Makroekonomik Gelişmeler

04.07.2012

Haziran ayı TÜFE rakamı %0,9'luk azalış ile beklentilere kıyasla önemli bir olumlu sürprize işaret etti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre tüketici fiyatlarında geçen ay görülen gerileme ortalama piyasa beklentisi olan %0,39'u iki kattan fazla aşarken, bizim %0,65 azalış yönünde yaptığımız tahmini de önemli ölçüde aşmış oldu. Ancak aylık gerçekleşmenin beklenti aralığının alt sınırının da aşağısında gerçekleşmesine rağmen yıllık TÜFE'nin artmış olduğunu belirtelim. Yıllık tüketici enflasyonunda baz etkisi nedeni ile kaydedilen 0,6 puanlık artış bizi %8,87 düzeyine getiriyor. Aylık olarak %1,49 gibi önemli bir azalışa imza atan ÜFE'nin de beklentilerden oldukça iyi olduğunu söylememiz mümkün. Bizim %0,15 azalış öngördüğümüz üretici fiyatları için piyasa ortalamada %00,9'luk bir artış öngörüyordu. Bu gerçekleşme sonrasında yıllık ÜFE ise bir aylık aranın ardından azalış eğilimine geri dönüyor ve %6,44 ile son 29 ayın en düşük düzeyine geriliyor.
Haziran ayı gerçekleşmesi ile yılsonu TÜFE tahminimizi %6,8 düzeyine çekiyoruz. TÜFE gerçekleşmelerinin art arda ikinci ayda da beklentilerin altında kalması ve 100 doların altında dengeye oturan petrol fiyatları sonrasında tahminimizde 0,3 puanlık bir azalışa gidiyoruz. Bununla birlikte tahminimizin işaret ettiği 2 puanlık azalışın önemli bir kısmının son çeyrekte görüleceği fikrindeyiz. Para politikası etkisi açısından ise günlük olarak Haziran başından beri devrede olan gevşeme eğiliminin enflasyon görünümü sayesinde devam edebileceğini düşünüyoruz.
TÜİK açıkladığı mevsimsellikten arındırılmış çeyreksel büyüme oranını +%0,2 den -%0,4'e revize ettiğini duyurdu. 1. çeyrekte gerçekleşen takvim etkilerinden arındırılmış büyüme de 0,1 puanlık bir revizyonun ardından %2,4'e yükselirken, düzeltilmemiş seride bir değişiklik yapılmadı ve %3,2'lik büyüme rakamı aynı kaldı. Yapılan bu revizyonun ardından 1. yarıdaki yumuşak inişin göründüğü kadar "yumuşak" olmadığını düşünüyoruz. Geriye kalan çeyrekler için önceki dönemsel büyüme tahminlerimizi koruduğumuz takdirde bizim revize edilmiş %3,9'luk tahminimizin aksine, %3,7'lik bir büyüme oranı daha olası gözüküyor.

Yukarı